18+ | Spil ansvarligt -  Test dig selv med Gamalyze! | Regler og vilkår gælder | StopSpillet - Ring til 70 22 28 25 | Udeluk dig via ROFUS | Alle links, der følges af symbolet *, er reklamelinks, der kan bidrage til sidens indtjening

Eurovision odds

Eurovision Song Contest 2022 står for døren. Den 14. maj afholdes finalen ved det store musikshow i Torino. På denne side får du bookmakernes bedste odds og spilmuligheder på årets Eurovision. Vi gør dig klogere på favoritterne, ligesom du kan læse om Danmarks chancer, se tidligere vindere og meget mere. Good evening, Europe!


Odds på Eurovision Song Contest 2022

Eurovision er en af de mest populære begivenheder dækket af Spilxperten underholdning odds. Her kan du finde de højeste odds på den samlede vinder af Eurovision Song Contest 2022. Se vores vinderbud.


Hvem vinder Eurovision 2022?

Ukraine ligger lunt i svinget til at vinde Eurovision 2022 ifølge bookmakerne. Italien vandt den seneste udgave af Eurovision.

VinderTop 10
Ukraine1,33 – SPIL HER >>*1,01 – SPIL HER >>*
Storbritannien8,00 – SPIL HER >>*1,15 – SPIL HER >>*
Sverige8,00 – SPIL HER >>*1,03 – SPIL HER >>*
Italien13,00 – SPIL HER >>*1,08 – SPIL HER >>*
Spanien20,00 – SPIL HER >>*1,12 – SPIL HER >>*
Grækenland51,00 – SPIL HER >>*1,49 – SPIL HER >>*
Polen51,00 – SPIL HER >>*1,43 – SPIL HER >>*
Serbien51,00 – SPIL HER >>*1,43 – SPIL HER >>*
Holland101,00 – SPIL HER >>*1,64 – SPIL HER >>*
Norge101,00 – SPIL HER >>*1,64 – SPIL HER >>*
Moldova151,00 – SPIL HER >>*1,66 – SPIL HER >>*
Australien201,00 – SPIL HER >>*2,75 – SPIL HER >>*
Estland201,00 – SPIL HER >>*3,00 – SPIL HER >>*
Frankrig201,00 – SPIL HER >>*3,45 – SPIL HER >>*
Portugal201,00 – SPIL HER >>*3,25 – SPIL HER >>*
Finland226,00 – SPIL HER >>*5,00 – SPIL HER >>*
Armenien251,00 – SPIL HER >>*4,50 – SPIL HER >>*
Tjekkiet251,00 – SPIL HER >>*4,50 – SPIL HER >>*
Aserbajdsjan301,00 – SPIL HER >>*13,00 – SPIL HER >>*
Island301,00 – SPIL HER >>*11,00 – SPIL HER >>*
Schweiz301,00 – SPIL HER >>*13,00 – SPIL HER >>*
Belgien401,00 – SPIL HER >>*10,00 – SPIL HER >>*
Litauen401,00 – SPIL HER >>*10,00 – SPIL HER >>*
Rumænien501,00 – SPIL HER >>*15,00 – SPIL HER >>*
Tykland501,00 – SPIL HER >>*15,00 – SPIL HER >>*

Odds senest opdateret d. 14. maj 2022 kl. 7:35. Odds kan ændre sig.


Flere Eurovision Odds 2022

Udover esc 2022 odds på vinderen, finder du også odds på Top 3, Top 5, Top 10 og Top 15. Hos LeoVegas kan du også spille på Head-to-Head og specifikke slutplaceringer for de enkelte lande, ligesom du kan spille på, hvilke nationer, der klarer sig bedst relativt til nabolande (f.eks. “Bedste nordiske land”, “Bedste baltiske land” etc.). Du kan naturligvis også oddse på de to Eurovision Song Contest semifinaler, der afvikles tirsdag d. 10. og torsdag d. 12. maj.

Se flere odds på Eurovision hos LeoVegas*


Spilforslag: Eksperternes oddset esc tips

På SpilXperten.com har vi et par dedikerede Grand Prix-eksperter, som følger både det danske og europæiske af slagsen meget tæt. Det gælder selvfølgelig også i 2022, hvor de kommer med spilforslag løbende. Du kan løbende finde eksperternes fiduser i tipspanelet.



Favoritterne ved sangfesten i Torino

Kigger man nærmere på odds euro vision 2022, ser man, at det er Ukraine, Italien og Sverige, der spås de bedste chancer for at løbe med sejren ved Eurovision i Torino. I dette afsnit gennemgår vi nationernes tre bidrag.


Ukraine

Ukraine stiller op med sangen ”Stefania”, som fremføres af Kalush Orchestra på ukrainsk.

Spil på Ukraine→ Odds 1,33 – SPIL HER >>*

Ukraine stiller op med sangen “Stefania”, som er en ode til et af bandmedlemmernes mor. Når du læser med her, uden endnu at have lyttet til (og ikke mindst set) Ukraines bidrag, så tænker du nok, at der kan lægge en god portion politik til baggrund for, at ukrainerne er favoritter til at vinde Eurovision (her tænker vi naturligvis på Ruslands invasion af Ukraine – bemærk i øvrigt, at Rusland er udelukket fra Eurovision 2022 netop på grund af invasionen). Og det gør der da også, men sangen er slet ikke så ringe endda; faktisk er den ganske kreativ, med et spektre, der strækker sig fra følsom sang til hurtig rap. Fløjtespilleren og dertilhørende koreografi gør og folkedragter det ganske seværdigt at se Kalush Orchestra optræde med deres Eurovision-bud.


Italien

Italien stiller op med sangen ”Brividi”, som fremføres af Mahmood og BLANCO på italiensk.

Spil på Italien → Odds 13,00 – SPIL HER >>*

Han er tilbage. Det var ikke uden kontroverser, at Mahmood fik lov at repræsentere Italien med sangen “Soldi” ved Eurovision i 2019, men en samlet 2. plads dengang retfærdiggør vel nærmest i sig selv, at han får endnu en chance for at bringe italienerne helt til tops? Denne gang af Mahmood aktuel med sangen “Brividi”, som han fremfører sammen med BLANCO. “Brividi” udforsker usikkerheden hos folk, der ikke ved, hvordan man elsker. Begge vokaler er meget smukke og karakteristiske, og havde det ikke været for Ukraine-krigen, var Italien nok – trods alt – førsteseedet til at vinde Eurovision 2022. Bemærk i øvrigt, at Italien skal cutte deres bidrag ned til 3 minutter pga. regelsættet ved Eurovision (de skal med andre ord skære et halvt minut væk i forhold til kvalifikationen).


Sverige

Sverige stiller op med sangen “Hold Me Closer”, som fremføres af Cornelia Jakobs på engelsk.

Spil på Sverige → Odds 8,00 – SPIL HER >>*

Sverige leverer næsten altid noget konkurrencedygtigt, når Eurovision nærmer sig. 2022 er ingen undtagelse, for Cornelia Jakobs leverer en fremragende præstation på sangen “Hold Me Closer”. Ulig både Ukraine og Italien, så stiller Sverige op på engelsk, og det kan der både være fordele og ulemper ved (folk forstår, hvad det handler om, men nationalfølelse/historie har før vundet Eurovision-hjerter). “Hold Me Closer” handler om udfordringerne ved et breakup; om at holde fast i en kæreste så længe som muligt, selvom man ved, at det ikke vil vare ved. Svenskerne ved, hvordan man opbygger Eurovision-sange, og særligt omkvædet står skarpt.



Hvad er de danske chancer ved ESC 2022?

Vi giver dig her et overblik over de danske muligheder for succes ved Eurovision 2022. Kommer der til at stå danmark esc 2022 på det hele?


Kommer Danmark i finalen?
Danmark sendte Reddi til Eurovision med sangen “The Show”. Legendariske Chief1 har haft en anseelig finger med i spillet, og det var måske det, der gjorde, at den klarede cuttet i den danske kvalifikation. 70er rock og 90er punk i herlig forening. Sangen handler om, at man skal være tro mod sig selv, selvom andre vil tvivle.

Det populære Eurovision-medie, Eurovisionworld.com, har en afstemning, hvor flere end 100.000 har afgivet deres stemme på, hvem de helt så vinde Eurovision 2022. Danmark ligger tredjesidst pr. 19. april, og det, kombineret med bookmakernes oddssætning, indikerer, at Danmark får meget svært ved at gå videre fra semifinalerne.

Opdatering 10-05-2022: Danmark formåede ikke at gå videre fra den første semifinale ved Eurovision.


Vinder Danmark Eurovision 2022?
Forud for arrangementet kunne Danmark spilles som Eurovision-vinder til odds 501,00 hos LeoVegas. Oddssætningen indikerede, at Danmark ikke var regnet for en del af favoritfeltet ved Eurovision, og derfor var det heller ikke vildt overraskende, at Danmark ikke formåede at vinde konkurrencen i 2022 – eller at avancere fra semifinale 1 i det hele taget.


Hør alle sangene og bedøm selv

Selvom bookmakerne på forhånd har Ukraine som favorit til at løbe med sejren, kan man aldrig vide sig sikker, når det kommer til Eurovision. Det handler jo i bund og grund om smag og behag, og det er derfor ofte meget uforudsigeligt, hvordan konkurrencen kommer til at forløbe. Derfor kan det være en god idé selv at tage et lyt til de forskellige sange, før man oddser på dem. Du kan finde alle sangene på Eurovisionens officielle YouTube-kanal og hjemmeside – følg links herunder og lyt til alle sangene.

Beskrivelse af deltagerne: Eurovision.tv

Lyt til alle sangene: Eurovision på YouTube


Vinderbud: Italien eller Sverige vinder Eurovision

Den ukrainske favoritværdighed er kraftigt præget af Ruslands invasion, som på ulykkelig vis fortsat står på, mens dette skrives. Det er dog usikkert, hvor meget ESC-fans vil lade det betyde, når de skal sætte deres stemme, og den store afstemning på Eurovisionworld.com viser pt., at både Italien og Sverige er et pænt stykke foran Ukraine (også Spanien og Serbien har sneget sig ind foran ukrainerne). Aktuelt er prisen på Ukraine ikke tiltalende.

Både Italien og Sverige stiller med stærke bidrag (læs analyserne højere oppe), og man får effektive odds 2,49 hos Nordicbet* ved at spille på de to nationer som vinder af Eurovision (39,90 % til odds 4,15 på Italien og 60,10 % til odds 6,25 på Sverige).

SpilXperten anbefaler: Italien eller Sverige vinder Eurovision til odds 2,49 – SPIL HER >>*

Anbefaling skrevet d. 20. april 2022 kl. 10:30. Odds kan ændre sig.



Populære kunstnere i Eurovision 2022

I det følgende går vi i dybden med Eurovision-deltagernes popularitet forud for showstart.


De er populære på Instagram

Forud for Eurovison lavede vi en undersøgelse af kunsternes følgerantal på Instagram. Herunder kan du se en Top-10 over de kunstnere, der er mest populære på det sociale medie.

KunstnerLandInstagram-følgere d. 18/4Instagram-følgere d. 9/5
Mahmood & BLANCOItalien3.700.0003.779.148
Sam RyderStorbritannien3.600.0003.739.501
Achille LauroSan Marino1.700.0001.755.490
Ronela HajatiAlbanien735.000752.000
Emma MuscatMalta737.000740.202
Kalush OrchestraUkraine240.000282.892
MaroPortugal184.000191.606
ChanelSpanien138.000160.545
Sheldon RileyAustralien139.000142.653
The RasmusFinland104.000110.209

Mahmood & BLANCO udgør en duo for Italien, og de topper tilsammen Eurovisions “Instagram-kapløb”. I hælene på dem kommer Storbritanniens Sam Ryder, mens San Marinos Achille Lauro snupper tredjepladsen.

Når man kigger på følgervæksten, er det dog Sam Ryder, der topper med +139.501 nye følgere. Mahmood & BLANCO har scoret lige i underkanten af 80.000 nye følgere på Instagram fra d. 18/4 til d. 9/5, mens Achille Lauro kan glæde sig over 55.490 nye følgere.


De er populære på Spotify

Ligesom vi har undersøgt, hvordan kunstnerne klarer sig på Instagram, har vi kigget nærmere på, hvordan deres bidrag har præsteret på Spotify. Se undersøgelsens Top-10 over mest streamede sange herunder.

Kunstner + sangLandSpotify-streams d. 18/4Spotify-streams d. 9/5
Mahmood & BLANCO (Brividi)Italien72.881.87380.005.402
Cornelia Jakobs (Hold Me Closer)Sverige13.567.98517.063.211
S10 (De diepte)Holland10.521.79414.016.023
Chanel (SloMo)Spanien8.760.70710.629.461
Subwoolfer (Give That Wolf a Banana)Norge6.290.7227.503.855
Kalush Orchestra (Stefania)Ukraine4.756.1776.299.164
Malik Harris (Rockstars)Tyskland3.287.0025.429.111
Lumix feat. Pia Maria (Halo)Østrig3.520.9585.259.421
Sam Ryder (Space Man)Storbritannien3.183.1864.518.681
The Rasmus (Jezebel)Finland3.577.2364.192.723

Igen er det Italien, der lægger sig helt i toppen med voldsomme +80.000.000 streams. Det er flere end de øvrige 9 sange i Top-10 lagt sammen. Sverige snupper 2. pladsen, mens Holland sætter sig på 3. pladsen.

Det er også Italien, der er vækstet mest på Spotify fra d. 18/4 til d. 9/5. Brividi er blevet streamet mere end 7.1 millioner gange i perioden.



Hvem er den typiske Eurovision-vinder?

Hvem plejer at vinde? Du kan se listen over tidligere vindere her på SpilXperten, men du kan også læse videre her, hvor vi afslører – med afsæt i data siden 1956, hvad der kendetegner den typiske Eurovision-vinder.


Dét kendetegner vinderen

  • Solist (format) – 72 %
  • Kvinde (køn) – 58 %
  • 25-27 år (alder) – 26,7 år i snit, 25 år som median
  • Pop (genre) – 47 %
  • Engelsk (sprog) – 49 %
  • Kærlighed/forhold (tema) – 61 %


Og baseret på dé stats bliver vinderen i 2022… Grækenland med sangen “Die Together” fremført af Amanda Georgiadi Tenfjord ELLER Portugal med sangen “Saudade, Saudade” fremført af Maro.



Pointsystem: Sådan afgøres konkurrencen

Ligesom i de fem seneste år kommer Eurovision 2022 til at blive afgjort af både seere og en fagjury. Fagjuryen står altså for 50 % af bedømmelsen og afstemningen, mens seernes stemmer står for de resterende 50 % af afstemningen. Begge har et sæt point bestående af 12, 10, 8, 7, 6, 5, 4, 3, 2 og 1, som skal fordeles.

Når man oddser på én af sangene som den endelige vinder, skal man altså også tage fagjuryens mulige vurdering med i sine overvejelser, da den kan blive altafgørende for udfaldet af konkurrencen og afstemningen som helhed.


Eurovision-venner: De plejer at hjælpe Danmark

Island var den eneste nation, der sendte 12 point i retning af Danmark i den seneste udgave af Eurovision Song Contest. De 12 point kom via de islandske seerstemmer.


Facts om Eurovision 2022: Hvem, hvad, hvornår

– Eurovision Song Contest afvikles fra d. 10. til d. 14. maj 2022 i Torino, Italien.

– Semmifinalerne afvikles tirsdag d. 10. og torsdag d. 12. maj, mens finalen afvikles lørdag d. 14. maj.

– I alt 26 nationer deltager i finalen. Heraf er 5 nationer forhåndskvalificerede, mens 10 nationer går videre fra hver af de to semifinaler.

– De forhåndskvalificerede nationer er “The Big 5” + værtsnationen (overlap i år): Frankrig, Tyskland, Italien, Spanien og Storbritannien.

– Både i semifinalerne og i finalen bestemmer seere og fagjury hver 50 %. Du kan som seer stemme via app og SMS.

– Showet sendes på DR1 med semifinaler og finale fra kl. 21:00 tirsdag, torsdag og lørdag.

– Italien vandt den seneste udgave af Eurovision Song Contest med sangen Zitti e buoni fremført af Måneskin, der havde den halvt danske bassist Victoria De Angelis i bandet.



Bookmakere med odds på Eurovision: Vores top 3

Der er flere bookmakere at vælge imellem for dig, der ønsker at oddse på Eurovision 2022. Eurovision er en konkurrence, der nyder tiltagende popularitet i disse år, og derfor er der spændende esc odds 2022 at finde hos langt de fleste danske bookmakere. Vi anbefaler særligt de tre herunder.

*Reklamelink

LeoVegas
*
Unibet
*
bet365
*


Tidligere vindere af Eurovision

Vi har her samlet vinderne af Eurovision siden år 2000. Brødrene Olsen lagde årtusindet ud med at give Danmark den anden sejr i Melodi Grand Prix’ets historie. Danmark vandt igen i 2013, da Emmelie de Forest repræsenterede Danmark med sangen ”Only Teardrops”.

Danmark har sammen med Ukraine og Sverige vundet Eurovision to gange siden år 2000.

2000: Danmark (“Fly on the Wings of Love”, Brødrene Olsen)

2001: Estland (“Everybody”, Tanel Padar, Dave Benton & 2XLC

2002: Letland (“I Wanna”, Marie N)

2003: Tyrkiet (“Everyway That I Can”, Sertab Erener)

2004: Ukraine (“Wild Dances”, Ruslana)

2005: Grækenland (“My Number One”, Helena Paparizou)

2006: Finland (“Hard Rock Hallelujah”, Lordi)

2007: Serbien (“Molitva”, Marija Šerifović)

2008: Rusland (“Believe”, Dima Bilan)

2009: Norge (“Fairytale”, Alexander Rybak)

2010: Tyskland (“Satellite”, Lena Meyer-Landrut)

2011: Aserbajdsjan (“Running Scared”, Ell & Nikki)

2012: Sverige (“Euphoria”, Loreen)

2013: Danmark (“Only Teardrops”, Emmelie de Forest)

2014: Østrig (“Rise Like A Phoenix”, Conchita Wurst)

2015: Sverige (“Heroes”, Måns Zelmerlöw)

2016: Ukraine (“1944”, Jamala)

2017: Portugal (“Amar pelos dois”, Salvador Sobral)

2018: Israel (”Toy”, Netta)

2019: Holland (“Arcade”, Duncan Laurence)

2020: Ingen vinder (Eurovision aflyst)

2021: Italien (“Zitti e buoni”, Måneskin)

2022: Ukraine (“Stefania”, Kalush Orchestra)


Se den komplette liste her:


Eurovision Song Contest værtsnation 2022

Eftersom italienske Måneskin løb med sejren ved Eurovision Song Contest sidste år, tilfalder værtskabet for 2022-udgaven af Eurovision Italien. Italien har valgt at placere årets udgave af Eurovision i Torino, nærmere bestemt PalaOlimpico.


Hvem er værterne i PalaOlimpico?

Alessandro Cattelan, Laura Pausini og Mika udgør værtstrioen, når festlighederne afvikles fra d. 10. til d. 14. maj 2022 i PalaOlimpico i Torino. Alessandro Cattelan er en garvet TV-vært, der blandt andet var vært på den italienske udgave af X Factor fra 2011 til 2020. Laura Pausini er en italiensk sangerinde, der har udgavet musik siden 1993, og Mika er en engelsk sanger, hvis største sang “Grace Kelly” er afspillet mere end en kvart milliard gange på musik-streamingtjenesten Spotify.


Ingen Ole Tøpholm ved Eurovision i 2022

Når du tænder for TV’et for at se Eurovision anno 2022, vil du opleve, at den legendariske kommentator Ole Tøpholm ikke længere er manden med stemmen, der guider dig gennem strabadserne. DR besluttede sidste år, at tiden var inde for forandring, og derfor var det i stedet Henrik Milling og Nicolai Molbech, som fik fornøjelsen af at kommentere verdens største musikfest. Duoen ventes at få genvalg ved Eurovision Song Contest 2022.


Melodi Grand Prix er vejen til Eurovision

Mange danske artister drømmer om at repræsentere Dannebrog i verdens største musikkonkurrence. Der er dog ingen let vej til målet; først skal kandidaterne forsøge at kvalificere sig gennem det danske Melodi Grand Prix.