Vejle Boldklub
AGF
Tip-boosters:
- Vejle er pt blandt superligaens to klart dårligste hold – Comebacket mod FCN ændrer ikke det store for mig
- AGF slog et ellers formstærkt Viborg-mandskab i seneste runde og har sammen med FCM vist sig at være et niveau over resten af Superligaen.
- AGF lukkede i 1,53 ude mod Fredericia efter de havde fået en god start på foråret – Jeg forstår ikke at Vejle vurderes bedre
Analyse
Vejle har et fint hold, men grundet skader og stor udskiftning, er det stadig et usammenspillet hold. For to runder siden var de gode i 2 halvleg mod Fredericia og man hentede også 3-0 til 3-3 i Farum senest. Her havde FCN dog fået et rødt kort og kørte faktisk Vejle ud af banen – selv i perioder efter de var reduceret til 10 mand. Jeg ved ikke helt hvad der gik galt, men jeg har svært ved at tilskrive Vejle alt for mange roser efter comebacket, da jeg egentlig ikke synes der var meget opløftende i deres spil. Det var for mig mere FCN der først mistede koncentrationen og siden knækkede sammen.
AGF fik kun 1-1 i Fredericia for to runder siden, men kom godt tilbage på sejrssporet efter 5-2 hjemme mod Viborg. Godt nok var præstationen ikke til de flotte cifre, men indsatsen var mere end godkendt mod et formstærkt Viborg-mandskab, som jeg rangerer som det tredjebedste hold i rækken.
Det er et lignende spot her, som kampen mod Fredericia, hvor AGF havde problemer med at nedbryde hjemmeholdet. Jeg synes dog de leverede en god kamp, som de på mange andre dage havde vundet. På daværende tidspunkt kom de også fra en pokalkamp kort forinden, mens de mod Viborg og her, kommer med friske ben og en uges optakt til kampen.
Sidenhen har Fredericia desuden også vist sig at være yderst konkurrencedygtige, hvilket jeg ikke har set fra Vejle. Derfor er det også svært at forstå at vi henter en noget bedre pris her. Grundkvaliteten i truppen er nok hovedårsagen, men det giver jeg bare ikke meget for, når vi så langt inde i sæsonen har set meget lidt til det. Vejle har hverken en god defensiv eller en angriber der kan score mål og derfor ligner de en stensikker nedrykker.
Opdag flere fodboldtips på SpilXperten og få al information om Superligaen her.
Læs resten af analysen herunder.
Jeg holder dog alligevel indsatsen til de 3 units på trods af den forventede kvalitetsforskel, da jeg har respekt for at superligaen normalt er tæt og at 1,67 på et udehold hører til sjældenhederne. Spilbar til 1,57






| 3Christian Sorensen |
| 11Jonathan Amon |
| 15Luka Latsabidze |
| 18Anders K. Jacobsen |
| 24Tobias Jakobsen |
| 25Nicolas Gammelgaard |
| 32Bismark Edjeodji |
| 35Eman Subasic |
| 36Max Jensen |
| 5Frederik Tingager |
| 8Sebastian Jørgensen |
| 13Janni Serra |
| 14Tobias Mølgaard Henriksen |
| 20Tómas Óli Kristjánsson |
| 21Mads Hedenstad Christiansen |
| 27Stefen Tchamche |
| 39Frederik Emmery |
| 60Oskar Haugstrup |

Damian van Bruggen Akillesseneskade Vides ikke |
Lundrim Hetemi Knæskade Vides ikke |
Ransford Amoo Ukendt Omkring en uge |
Tobias Lauritsen Ukendt Omkring en uge |
Giorgi Tabatadze Ukendt Omkring en uge |
Jelle Duin Ukendt Omkring en uge |

Nicolai Poulsen Ukendt Vides ikke |
Markus Solbakken Øjenskade Vides ikke |
Flere spilforslag
Tid
Tip
Ekspert
Odds
Tid
Tip
Ekspert
Odds
Tid
Tip
Ekspert
Odds
Tid
Tip
Ekspert
Odds
Tid
Tip
Ekspert
Odds











