Valentina Shevchenko vs. Zhang Weili – 16. nov. 05:30

Mixed Martial arts UFC
Valentina Shevchenko vs. Zhang Weili
16. nov.
05:30
Loke Barrett-avatar Loke Barrett

Kampstart

Kampstart

16. nov.
05:30
Zhang Weili vinder
Tabt -3,00

Units

3/10
Zhang Weili vinder %Tippedodds%*

Tip-boosters:

  • Zhang bliver bedre og bedre for hver kamp. Hendes totale dominans mod Suarez overbeviste mig om, at hun er den bedste kvindelige kæmper på kloden nu her.
  • Zhang kæmper med større aggression og volume. Det kan blive udslagsgivende hos dommerne.
  • Shevchenko er langt fra færdig, men det virker som om, at hun er lidt forbi sin prime. Hun var mere dominerende i divisionen for et par år siden.

| Sidst opdateret:


Analyse

UFC 322. Co-main event i Madison Square Garden. Titelkamp på fluevægt.

Valentina Shevchenko

Kirgisistan
37 år (7. marts 1988)
25-4-1, 8 KO, 7 sub
Southpaw
Højde: 165 cm.
Rækkevidde: 169 cm.
Vægt: 57 kg.

Valentina ”Bullet” Shevchenko er UFC-mester på fluevægt og er rangeret som nummer et i divisionen og nummer et pound-for-pound hos Sherdog. Hun har bl.a. besejret Sarah Kaufman, Holly Holm, Julianna Pena, Joanna Jedrzejczyk, Jessica Eye, Liz Carmouche, Katlyn Cerminara, Jennifer Maia, Jessica Andrade, Lauren Murphy, Taila Santos, Alexa Grasso og Manon Fiorot, hun har et draw mod samme Grasso, mens hun har tabt til samme Carmouche og Grasso samt Amanda Nunes.

Zhang Weili

Kina
35 år (30. september 1990)
26-3, 11 KO, 8 sub
Switch
Højde: 163 cm.
Rækkevidde: 160 cm.
Vægt: 57 kg.

Zhang ”Magnum” Weili er tidligere mester på stråvægt hos Kunlun Fight, Top FC og UFC og er rangeret som nummer et i divisionen og nummer to pound-for-pound hos Sherdog. Hun har bl.a. besejret Jessica Aguilar, Tecia Pennington, Jessica Andrade, Joanna Jedrzejczyk, Carla Esparza, Amanda Lemos, Yan Xiaonan og Tatiana Suarez, mens hun bl.a. har tabt til Rose Namajunas.

Matchup

Begge kvinder er blandt de bedste i sportens historie sammen med Cyborg, Rousey og Nunes. De har også slået mere eller mindre alle i deres egne divisioner, så det er helt på sin plads, at Zhang opgiver sit bælte for at rykke op. Det kan ikke blive meget større end dette. Shevchenko er en tand større fra naturens side, hvilket giver hende en fordel, især hvis hun formår at implementere sin grappling, men de fleste virker enige om, at alderen er begyndt at trykke. Hun er ikke færdig, men hun var bedre for et par år siden. Omvendt bliver Zhang bedre og bedre for hver kamp. Hun er ligesom sin modstander så komplet en fighter, som man kan blive. Jeg forventer en utroligt tæt kamp, som går fuld tid, men den kinesiske udfordrer har bare mere momentum.

Shevchenko blev verdensmester flere gange i både kickboksning og Muay Thai, hvor hun endte med en rekordliste på 57-3, før hun dedikerede sig til MMA. På papiret er hun den bedre striker. Hun har dog udviklet en rimelig konservativ stil, hvor hun holder distancen og angriber kontra. Zhang vil nok være den, som kommer fremad, mens hun normalt har et højere output. Det kan være nok til at give hende en fordel, da dommerne scorer aggression og volume. Shevchenko er skam også en glimrende grappler, men efter at have set Zhang lukke totalt ned for Suarez brydning, før hun begyndte at tage hende ned efter behag, så tvivler jeg på, at den forsvarende mester har en fordel her. Det ligner endnu et coin flip på et fantastisk card. Derfor er jeg nødt til at gå med underdoggen.

betinia
betinia

Flere spilforslag

8. dec.

Tid

Tip

Ekspert

Odds

sport-icon
19:04
Luleå vs Högsbo
8. dec.

Tid

Tip

Ekspert

Odds

sport-icon
21:00
Wolverhampton vs Manchester United Premier League
8. dec.

Tid

Tip

Ekspert

Odds

sport-icon
21:30
Vitoria de Guimaraes vs Gil Vicente Liga Portugal
9. dec.

Tid

Tip

Ekspert

Odds

sport-icon
00:00
Nacional Potosi vs ABB Apertura
10. dec.

Tid

Tip

Ekspert

Odds

sport-icon
18:45
Villarreal vs F.C. København Champions League
10. dec.

Tid

Tip

Ekspert

Odds

sport-icon
21:00
Juventus vs Pafos FC Champions League
11. dec.

Tid

Tip

Ekspert

Odds

sport-icon
18:45
VfB Stuttgart vs Maccabi Tel Aviv Europa League
11. dec.

Tid

Tip

Ekspert

Odds

sport-icon
21:00
Shelbourne vs Crystal Palace Conference League
22. dec.

Tid

Tip

Ekspert

Odds

sport-icon
21:00
Egypten vs Zimbabwe Africa Cup of Nations Grp. B
23. dec.

Tid

Tip

Ekspert

Odds

sport-icon
13:30
Gruppe kvalifikation Ja/Nej
24. dec.

Tid

Tip

Ekspert

Odds

sport-icon
13:30
Gruppe kvalifikation Ja/Nej

1 Kommentar

Skriv et svar

  1. Loke Barrett

    Jeg må æde min hat. Det var ikke et coin toss. Shevchenko dominerende med sin brydning. Størrelsesforskellen betød mere, end jeg havde regnet med, men hun var bare bedre. Jeg forstår stadig ikke helt, hvad der skete. Suarez var på vej til OL som bryder, før sygdom satte hende ud af spillet. Hun har haft succes på denne vægt. Det kan ikke være rigtigt, at Shevchenkos brydning er så meget bedre end hendes, når kirgiseren kommer fra Muay Thai, hvor hun kæmpede de første mange år af sin karriere. Jeg tror, at hun har narret en masse, inklusiv mig – hun er ikke gammel, jeg tror bare ikke, at hun har været ligeså motiveret, som hun var i dag. Der var ikke en finger at sætte på noget. Grasso, der knockdownede og submittede hende, havde ikke haft succes i den her kamp.