Tanzania vs Tunesien – 30. dec.

Fodbold African Nations Cup
Tanzania
Tunesien
30. dec.
17:00
Higuain-avatar Higuain

Kampstart

Kampstart

30. dec.
17:00
Under 0.5 mål
Tabt -1,00

Units

1/10
Under 0.5 mål %Tippedodds%*

Tip-boosters:

  • Begge hold går videre med uafgjort såfremt Uganda ikke slår Nigeria
  • Tunesien kan ikke blive 1’er, men vil sikre sig 2. pladsen med uafgjort
  • Tunesien virker langt fra til at være i tilfredsstillende form

Analyse

Marokko er i skrivende stund foran Zambia med 3-0, hvilket betyder, at zambianerne glider ud af 3’er-regnskabet på dårligere målscore. Angola er pt. 4. bedste 3’er med 2 point og en målscore på 2-3. Med uafgjort vil Tanzania gå forbi dem i 3’er-regnskabet. Bliver det uafgjort med mål scoret, så går de forbi på flere scorede mål. Ender det 0-0, så skal Tanzania undgå at gå 4 gule kort, og så går man videre på fair play-point.

Tanzania er naturligvis klare underdogs, men de har tidligere på året lavet nogle fine resultater, og Tanzanias forcer er faktisk i defensiven, hvor man ikke indkasserer ret mange mål. Man tabte 2-1 til Nigeria og fik 1-1 imod Uganda, hvor man faktisk skabte mest. Imod Nigeria var man bagud 1-0 til pause, mens det var målløst mod Uganda.

Tunesien er blandt de bedre nationer, men alligevel ikke på niveau med de øvrige nordafrikanske nationer, og Tunesien har ikke præsteret særligt imponerende den seneste tid. Tuneserne blev domineret ret markant mod Nigeria, mens man slog Uganda 3-1 i første gruppekamp, hvor Achouri scorede to gange.

Læs resten af analysen herunder.

spil 250 kr. risikofrit på kongens nytårstale

Dette opgør er under andre forudsætninger, og selvom Tunesien er favoritter og naturligvis skal gå efter at vinde, så skal de også vigtigst af alt undgå at tabe, for så ender man på en 3. plads, der bestemt ikke er sjov ift. det videre forløb. Rent faktisk kan man risikere at ryge ud med et nederlag, mens uafgjort sikrer dem en 2. plads, og det er som nævnt, det bedste man kan opnå, da Nigeria har sikret sig 1. pladsen i gruppen.

Derfor behøves hverken Tanzania eller Tunesien at angribe denne kamp særligt hårdt, og X’et er ligeledes nærliggende. Jeg går med under 0,5 i 1. halvleg, da X-chancerne kan blive mindre, hvis Uganda skulle føre mod Nigeria. Det er ikke så aktuelt at følge med i allerede i 1. halvleg, så derfor går jeg med 1. halvlegs-varianten og et sidespil på 0-0.

Spilbar ned til 7,25.

betinia
betinia

Flere spilforslag

7. okt.

Tid

Tip

Ekspert

Odds

sport-icon
18:00
Gnistan vs Inter Turku Veikkausliiga
7. okt.

Tid

Tip

Ekspert

Odds

sport-icon
18:00
Gnistan vs Inter Turku Veikkausliiga
8. okt.

Tid

Tip

Ekspert

Odds

sport-icon
01:30
Botafogo vs Vasco da Gama Brasileirão
9. okt.

Tid

Tip

Ekspert

Odds

sport-icon
00:30
Santos vc Flamengo Brasileirão
9. okt.

Tid

Tip

Ekspert

Odds

sport-icon
19:00
FCN vs OB Superliga
11. okt.

Tid

Tip

Ekspert

Odds

sport-icon
16:00
Brøndby vs Lyngby Superliga
11. okt.

Tid

Tip

Ekspert

Odds

sport-icon
18:00
FC Midtjylland vs FC København Superliga
14. okt.

Tid

Tip

Ekspert

Odds

sport-icon
22:00
Fluminense vs Palmeiras Copa Libertadores

Skriv første kommentar

Skriv et svar