Tip-boosters:
- Samu Omorodion med 18 mål i 21 kampe i sæsonen
- Sporting er dalet i niveau efter afskeden med Amorim
- Sporting med 17 inkasserede mål i de seneste 10 kampe
Analyse
Tirsdagen byder på et stormøde i Portugal, når Sporting og Porto ramler sammen i Allianz Cup-semifinalen.
De to mandskaber ligger henholdsvis et og to i den portugisiske liga med kun ét point til forskel.
Sporting topper rækken efter en fænomenal start på sæsonen, men siden Ruben Amorims skifte til Manchester United er hovedstadsklubben blevet meget mere medgørlige.
Under succestræneren diskede Sporting op med 14 sejre og en enkelt uafgjort i 15 kampe på tværs af liga og Champions League, mens de otte kampe i samme turneringer efter hans afsked har budt på fire nederlag, to uafgjorte og blot to sejre.
Især defensivt er der ugler i mosen med hele 17 mål imod i de seneste 10 kampe. Senest hele fire mod Vitoria Guimaraes i weekenden.
NY BOOKMAKER I DANMARK
Derfor ligner semifinalen mod formstærke FC Porto ikke ligefrem en nem opgave.
Kun én gang i 26 kampe er gæsterne gået fra banen uden at score i denne sæson, og har vist god form på det seneste med fire sejre i streg på minimum to overskydende mål.
Hvis Porto finder vej til netmaskerne er der en pæn chance for, at Samu Omorodion tegner sig for en scoring.
Den brandvarme angriber har scoret 13 gange i 13 ligakampe og fem gange i seks Europa League-kampe. Alene i december har Omorodion scoret syv gange i syv kampe.
3.40 for et mål til Portos mest sandsynlige målscorer lyder for højt. Især med tanke på, at vi fik hele seks scoringer, da de to hold senest krydsede klinger i en cup-kamp.
Flere spilforslag
Tid
Tip
Ekspert
Odds
Tid
Tip
Ekspert
Odds
Tid
Tip
Ekspert
Odds
Tid
Tip
Ekspert
Odds
Tid
Tip
Ekspert
Odds
Tid
Tip
Ekspert
Odds
Tid
Tip
Ekspert
Odds
Tid
Tip
Ekspert
Odds
Nuno Santos Ledbåndsskade Slut januar 2025 |
Pedro Gonçalves Pote Muskelskade Slut januar 2025 |
Daniel Bragança Muskelskade Slut januar 2025 |
Gonçalo Inácio Muskelskade Slut januar 2025 |
Ivan Marcano Korsbåndsskade Vides ikke |
Wendell Muskelskade Slut januar 2025 |
Marko Grujic Muskelskade Slut januar 2025 |
Francisco Moura Ankelskade Tidlig februar 2025 |