Tip-boosters:
- En kamp som ingen af de to formentlig prioriterer særlig højt
- Favoritterne Sheffield United vælter sig i målfattige kampe
- Seneste indbyrdes opgør med en samlet xG på 1,02
Analyse
Tredje runde af FA Cuppen tager sin start torsdag aften med et opgør mellem Championship-klubberne Sheffield United og Cardiff.
Et opgør, som ingen af de to mandskaber formentlig kommer til at prioritere særlig højt, da de har mere end rigeligt at se til i ligaen.
Premier League-nedrykkerne fra Sheffield kæmper for en hurtig retur til den bedste række, og er godt med i toppen af Championship med kun ét point til Leeds på førstepladsen.
Hjemmeholdet har været hårdt ramt af skader på det seneste, og er det også til dette opgør, som ligner en oplagt mulighed til at give de bærende kræfter et hvil.
NY BOOKMAKER I DANMARK
Tiden virker heller ikke moden for et Cardiff-run i FA Cuppen, da waliserne aktuelt hænger til tørre under nedrykningsstregen i Championship, og derfor forventes at spare spillere i torsdagens opgør.
Med andre ord kan der blive tale om et tørt og blodfattigt opgør, hvor der snildt kan komme til at mangle kvalitet.
I forvejen er Sheffield United ikke et sindsoprivende bekendtskab på trods af den flotte placering i toppen af Championship.
Hele 19 af værternes 26 kampe i sæsonen er gået under 2.5 mål, mens det aktuelle facit for Cardiff lyder på 16 ud af 26 kampe til under 2.5 mål.
Målsnittet i Sheffields hjemmekampe ligger på omkring 1.8 mål pr. kamp, mens Cardiff i snit blot har scoret ét mål pr. kamp.
Sæsonens første indbyrdes opgør endte 2-0 til Sheffield United i en kamp, som blot bød på 1,02 xG.
Flere spilforslag
Tid
Tip
Ekspert
Odds
Tid
Tip
Ekspert
Odds
Tid
Tip
Ekspert
Odds
Tid
Tip
Ekspert
Odds
Tid
Tip
Ekspert
Odds
Tid
Tip
Ekspert
Odds
Tid
Tip
Ekspert
Odds
Tid
Tip
Ekspert
Odds
Sai Sachdev Brækket ben Ude resten af sæsonen |
Oliver Arblaster Knæskade Midt februar 2025 |
Tyrese Campbell Rygskade Tidlig februar 2025 |
Femi Seriki Lægskade Tidlig februar 2025 |
Harry Souttar Ankelskade Tidlig februar 2025 |
Jesurun Rak-Sakyi Muskelskade Tidlig februar 2025 |
Vinicius Souza Skade i benet Slut januar 2025 |
Kieffer Moore Sygdom Vides ikke |
Gustavo Hamer Muskelskade Tidlig februar 2025 |
Aaron Ramsey Muskelskade Tidlig februar 2025 |
Roko Simic Forslået sig Vides ikke |
David Turnbull Baglårsskade Slut januar 2025 |
Isaak Davies Skade i benet Slut januar 2025 |
Michael Reindorf Ankelskade Slut januar 2025 |
Callum Robinson red-card Efter 2 kampe |