Tre ting der taler for spillet
✅ Sevilla har på papiret et noget bedre mandskab end Valencia
✅ Sevilla i klar bedring efter miserabel sæsonstart
✅ Indbyrdes: Sevilla vundet de seneste 4 hjemmekampe (8-1)
Sevilla ligger på en lidet 14. plads efter de første 9 runder og de har ikke spillet til mere. Trænerfyringen (Sampaoli ind) for små 2 uger siden har dog hjulpet; 1-2-0 siden han tog over. Sevilla møder Real Madrid på udebane 4 dage efter kampen i aften, så meget vigtigt med point i aften. CL-løbet er kørt, hvor det bare kommer til at handle om at slutte 3´er (foran FCK).
Valencia har kun ligaen og har gjort det ganske fornuftigt i forhold til forventningerne; øjeblikkelig 8. plads og til tider spillet en ganske god omgang bold. De er ubesejret i deres seneste 4 kampe (2-2-0), men de har også haft et ganske overkommeligt startprogram med, hvor Athletic på udebane og Atletico Madrid på hjemmebane har været de 2 sværeste kampe, hvor de i øvrigt tabte begge.
Sevilla stadig med 3 spillere på skadeslisten. Valencia fortsat med 2 spillere ude med skade, mens de får 2 retur efter karantæne.
Ud fra oddsne vurderes Valencia til at være det bedre mandskab end Sevilla pt, det er jeg slet ikke enig i; Sevillas pil peger opad (ikke meget, men opad), mens Valencias vel hverken peger op eller ned, men jeg synes de overvurderes. For mig skal det her være en -0,5-line til 2,10-ish og jeg er klart tættere på 5 units end på 3.