

Tip-boosters:
- Freuler et overset blad, hvad angår kortchance i aftenens opgør
- Hektisk kamp i vente med meget på spil for specielt Schweiz
- Meler har en pæn korthistorik
Analyse
I en kamp hvor manges øjne er rettet Pierre-Emil Højbjerg og Granit Xhaka, ligner schweizernes Remo Freuler en overset mand, hvad angår chancen for at trække et kort til sig. Midtbanespilleren, der til daglig begår sig i Bologna, har en ganske fin korthistorik med sig i bagagen på klubplan. I de seneste 4 sæsoner er det blevet til 24 kort i 96 ligakampe (0,25 kort pr. kamp). Hertil skal tillægges, at Freuler på mystisk vis undgik kort i det seneste opgør mod Danmark, hvor han lavede hele 4 frispark og var noget overmatchet.
Til aftenens opgør forventes Danmarks midtbane at blive udgjort af Pierre-Emil Højbjerg og Mads Bidstrup, som inviterer til fysiske dueller. Herudover forventes Christian Eriksen og Albert Grønbæk at starte på de danske kanter, og begge spillere har en tendens til at trække ind i banen for at indgå i kombinationsspillet. Freuler kan altså få rigeligt at se til.
Kampens betydning for specielt Schweiz må heller ikke underkendes. Schweizerne har endnu ikke fået point i gruppen, og de jagter derfor desperat deres chance for at komme tilbage i gruppen. Herudover må holdenes seneste opgør ligge i baghovedet på spillerne. Her blev der uddelt hele 2 røde kort og 9 gule kort i, hvad der udviklede sig til en decideret slåskamp.
Kampens dommer er tyrkiske Halil Umut Meler, som har et ganske fint kortsnit på 4,56 gule kort pr. kamp i 212 kampe. I denne sæson er det blevet til 4,50 kort i gennemsnit pr. kamp i 8 kampe.
Remo Freuler trak et gult kort til sig senest mod Spanien, og han er derfor i karantænefare til aftenens opgør. Der er derfor en risiko for, at den rutinerede midtbane spiller kampen med en trukket håndbremse og for alt i verden forsøger at undgå at få kort og dermed karantæne til den kommende kamp mod Serbien.
Jeg tror dog, at vi kommer til at se et hektisk opgør, hvor Meler sagtens kan komme på overarbejde. Freuler kan her blive stillet i en situation, hvor han er nødt til at glemme den kommende kamp mod Serbien. Jeg ser derfor rigtig fin værdi i odds 4,00 hos Bet365 på, at Remo Freuler trækker et gult kort.
Chancevurdering:
Remo Freuler får kort (odds 4,00)
30%
Betvalue: 120,00
NY BOOKMAKER I DANMARK
Flere spilforslag
Tid
Tip
Ekspert
Odds
Tid
Tip
Ekspert
Odds
Tid
Tip
Ekspert
Odds
Tid
Tip
Ekspert
Odds
Tid
Tip
Ekspert
Odds
Tid
Tip
Ekspert
Odds
Tid
Tip
Ekspert
Odds
Tid
Tip
Ekspert
Odds
Tid
Tip
Ekspert
Odds
Tid
Tip
Ekspert
Odds




2Eray Cömert |
6Christian Witzig |
9Andi Zeqiri |
11Joel Monteiro |
12Yvon Mvogo |
13Ricardo Rodriguez |
15Filip Ugrinic |
16Vincent Sierro |
18Cedric Zesiger |
20Michel Aebischer |
21Philipp Köhn |
2Asger Sorensen |
5Joakim Maehle |
6Jens Stage |
11Andreas Skov Olsen |
12Kasper Dolberg |
14Mads Bidstrup |
16Mads Hermansen |
17Anders Dreyer |
19Jonas Wind |
20Yussuf Poulsen |
21Mads Roerslev Rasmussen |
22Frederik Rønnow |

Jordan Lotomba Brækket ben Slut april 2025 |
Eray Cömert Baglårsskade Slut februar 2025 |
Jeremy Frick Knæskade Slut februar 2025 |
Kwadwo Duah Ukendt Midt februar 2025 |
Renato Steffen Hofteskade Slut februar 2025 |

Mohammed Daramy Knæskade Slut februar 2025 |
Maurits Kjaergaard Ankelskade Ude resten af sæsonen |
Andreas Christensen Fodskade Midt februar 2025 |