

Tip-boosters:
- Roma i fremgang under Ranieri. Ubesejret siden jul og med 11 sejre undervejs.
- Juventus taber sjældent, men præsterer heller ikke godt. Motta fyret og Tudor midlertidig træner. Ikke ideelt.
- Juventus må se bort fra tre forsvarer i Cambiaso, Gatti, Bremer og Cabal. Et usammenspillet og uerfarent forsvar tilbage.
Analyse
Man må tage hatten af for Ranieri og Roma. Den meget erfarne træner blev holdets tredje denne sæson, da han kom til i november. Han tabte tre af de første fire kampe, men siden da har Roma gået 14 Serie A kampe uden nederlag og er nu i spil til en Champions League plads. Her er de fire point efter Bologna, men to efter Juventus foran dem i tabellen. Roma må se bort fra Dybala. En ulempe, men man vandt den seneste uden ham.
NY BOOKMAKER I DANMARK
Juventus har blot tabt tre kampe denne sæson, men spillet har ikke været imponerende og man har kun vundet ottende flest kampe i Serie A. På den baggrund er det imponerede at man stadig er i spil til en CL placering. Det bliver dog uden træner Motta, som blev fyret sidste uge og erstattet af den tidligere spiller Tudor. En mand som kender klubben og efterhånden har opbygget en pæn trænererfaring, men uden den store succes. Han debuterede med en 1-0 sejr over svage Genoa, men mere relevant blev forsvar Gatti skadet. Han gør nu Cambiaso samt de to langtidsskadede spillere Bremer og Cabal selskab på sidelinjen. Det efterlader et nyt forsvar med flere nyankomne spillere at vælge imellem. Veiga og Kelly kom til i vinter og de får formentlig selskab af Kalulu i tremandsforsvaret. Ikke utænkeligt at de skal bruge tid på at finde hinanden.
Juventus har blot tabt tre kampe. To af dem i marts og Tudor debut var ikke just en sindsoprivende oplevelse som satte Juventus i et mere positivt lys. Roma er omvendt den mest formstærke klub i Italien, som har sagt jagten ind på en top 4 placering. Her skal de vinde hjemmekampe mod direkte konkurrenter som Juventus. Det har de gode chancer for, men med Juve’s mange uafgjorte i Menté, foretrækker jeg lidt kryds-dækning
Flere spilforslag
Tid
Tip
Ekspert
Odds
Tid
Tip
Ekspert
Odds
Tid
Tip
Ekspert
Odds
Tid
Tip
Ekspert
Odds
Tid
Tip
Ekspert
Odds




2Devyne Rensch |
7Lorenzo Pellegrini |
14Eldor Shomurodov |
16Leandro Paredes |
25Victor Nelsson |
27Lucas Gourna-Douath |
34Anass Salah-Eddine |
35Tommaso Baldanzi |
61Niccolo Pisilli |
70Giorgio De Marzi |
95Pierluigi Gollini |
2Alberto Baio |
7Chico Conceição |
8Teun Koopmeiners |
20Randal Kolo Muani |
23Carlo Pinsoglio |
26Douglas Luiz |
27Andrea Cambiaso |
37Nicolo Savona |
38Giovanni Daffara |
40Jonas Rouhi |
51Samuel Mbangula |