Real Madrid vs Atletico Madrid – 4. mar.

Fodbold Champions League
Real Madrid
Atletico Madrid
4. mar.
21:00
ConteNestor-avatar ConteNestor

Kampstart

Kampstart

4. mar.
21:00
Luke Modric får kort
Push +0,00

Units

1/10
Luke Modric får kort %Tippedodds%*

Tip-boosters:

  • Flot kortsnit, der snyder
  • Madrid-derby
  • Atletico farlige på kontraer

Analyse

Så er der Madrid-derby i Champions League. Det er ikke så frygtelig lang tid siden (8. marts), at vi sidst kiggede på den her kamp. Der havde masser af drama og vi ramte Dani Caballos, der desværre er skadet i den her kamp, men måske var en lille smule undervældende kortmæssigt, trods fire kort. Real Madrid skuffede i weekenden med et nederlag i Sevilla til Betis, mens Atletico fik en meget Simeonesk 1-0 sejr over Athletic Bilbao. Real synes stadigvæk at være hæmmet af skader og karantæne, så kampene her kommer til at være helt åbne, selvom de omvendt synes at finde et ekstra gear, når det ser allermest håbløst ud i Champions League.

Vi har peget på Luka Modric et par gange før, men i et opgør hvor mange spillere har for lave odds, så er det her meget attraktivt, spørgsmålet er bare om Modric starter, men sandsynligheden er større med Jude Bellingham i karantæne, Fede Valverde der er tvivlsom og Eduarudo Camavinga i lille formdyk. Modric har fået otte kort i 35 kampe i den her sæson, men han er kun startet i 15 og to af dem er i Champions League, så han får karantæne med et kort. Det drillende kortsnit og hans øvrige stats fra tidligere holder oddset kunstigt højt oppe. Og det er netop imod som Atletico Madrid, at Modric får kort, der både er fysiske og farlige på kontraer. Modric fik da også kort, da holdene mødtes i September. Det der kommer til stå i vejen for fidusen her, er bare om Modric starter eller ej.

Kampens dommer er franske Clement Turpin, og han er klart sat ind for at holde gemytterne nede, og for at undgå en skandale. Turpin har et snit på 3,45 kort i Champions League, og dømte Manchester City-Real Madrid og gav NUL kort. Så der kommer nok lidt færre end man tror.

NY BOOKMAKER I DANMARK

100% op til 1.000 kr.
Ny bookmaker | Promokode: BETMAX
Kun nye spillere | Min. indbetaling: 50 kr. | Max. bonus: 1.000 kr. | Promokode: BETMAX | Omsætningskrav: 5 x indbetaling + bonusbeløb inden 60 dage | Eksempel: Hvis du indbetaler 1.000 kr. modtager du en bonus på 1.000 kr. Så skal du omsætte for (1.000 kr. + 1.000 kr.) x 5 = 10.000 kr. før eventuelle gevinster kan udbetales | Min. odds 1,80 | 18+ | Regler og vilkår gælder* | Spil ansvarligt | StopSpillet.dk | 70 22 28 25 | Selvudeluk via ROFUS.nu Alle regler og vilkår

Flere spilforslag

21. apr.

Tid

Tip

Ekspert

Odds

sport-icon
19:00
Hvidovre vs Kolding IF 1. Division Oprykningsspil
21. apr.

Tid

Tip

Ekspert

Odds

sport-icon
19:00
Örebro vs IFK Norrköping Superettan
21. apr.

Tid

Tip

Ekspert

Odds

sport-icon
20:00
Hillerød Fodbold vs Lyngby 1. Division Oprykningsspil
21. apr.

Tid

Tip

Ekspert

Odds

sport-icon
20:45
Stevenage vs Barnsley League One
21. apr.

Tid

Tip

Ekspert

Odds

sport-icon
21:00
Inter vs Como Coppa Italia
21. apr.

Tid

Tip

Ekspert

Odds

sport-icon
21:10
Lens vs Toulouse Coupe de France
22. apr.

Tid

Tip

Ekspert

Odds

sport-icon
02:30
Paysandu vs Vasco da Gama Pokal
22. apr.

Tid

Tip

Ekspert

Odds

sport-icon
18:00
F.C. København vs OB 3F Superliga Kvalifikationsspil
22. apr.

Tid

Tip

Ekspert

Odds

sport-icon
19:00
Elche vs Atletico Madrid LaLiga
22. apr.

Tid

Tip

Ekspert

Odds

sport-icon
20:00
Viborg vs Brøndby IF 3F Superliga Mesterskabsspil
22. apr.

Tid

Tip

Ekspert

Odds

sport-icon
21:00
Bournemouth vs Leeds Premier League
22. apr.

Tid

Tip

Ekspert

Odds

sport-icon
21:00
Burnley vs Manchester City Premier League
22. apr.

Tid

Tip

Ekspert

Odds

sport-icon
21:45
FC Porto vs Sporting CP Pokal
23. apr.

Tid

Tip

Ekspert

Odds

sport-icon
02:30
Red Bull Bragantino vs Mirassol Pokal
26. apr.

Tid

Tip

Ekspert

Odds

sport-icon
15:00
Lorient vs Strasbourg Ligue 1
29. apr.

Tid

Tip

Ekspert

Odds

sport-icon
21:00
Atletico Madrid vs Arsenal Champions League Slutspil

Skriv første kommentar

Skriv et svar