Randers FC vs AGF – 7. dec.

Fodbold Superligaen
Randers FC
AGF
7. dec.
16:00
MJN1999-avatar MJN1999

Kampstart

Kampstart

7. dec.
16:00
AGF -0.25 (AH)
Vundet +2,40

Units

3/10
AGF -0.25 (AH) %Tippedodds%*

Tip-boosters:

  • Randers er ikke godt spillende og har ikke scoret i tre kampe i streg.
  • AGF spillede senest endnu en god kamp og fik en monumental sejr over FCK.
  • AGF holdes stadig som et noget dårligere hold end FCK og FCM, når man sammenligner odds – Jeg synes de er bedre end FCK, og der er ikke langt til FCM.

| Sidst opdateret:


Analyse

Randers spillede senest 0-0 i Silkeborg, præcis som man gjorde det runden forinden hjemme mod OB. Går man en runde yderligere tilbage blev det til et 0-2 nederlag til FCM. Godt nok har man skabt okay med chancer i de seneste to kampe, men man har så også afgivet flere end cifrene antyder. Jeg synes generelt Randers har spillet en sløj sæson og reelt fået flere point end de har spillet sig til. 

AGF bliver ved med at imponere og senest slog man fortjent FCK med 2-0. Jeg er især imponeret af måden de gik til kampen, hvor man ikke gav FCK unødigt meget respekt og ikke ændrede på deres intensive og offensive udtryk. Det vidner om et trup med selvtillid, som kan kæmpe med om mesterskabet. 

En udekamp i Randers er altid svær – især når man er AGF, som de for alt i verden ikke vil tabe til. Det er normalt også tætte kampe, hvor Randers faktisk har et ret stort overtag i de indbyrdes opgør. Der er bare noget optimisme og gejst i AGF for tiden som gør at jeg godt tør spille udeholdet, samt det faktum at AGF ser noget bedre ud end vanligt, mens Randers ser svagere ud. Normalt vil AGF også være nogenlunde tilfredse med det ene point på en svær udebane, men med den bølge de rider for tiden, vil de med garanti gå efter de tre point. 

Læs resten af analysen herunder.

Når jeg samtidig sammenligner med FCMs kamp i Randers d. 9 november, så stod de helt nede i 1,70, mens FCK tidligere på sæsonen stod i 1,75. FCM vandt fortjent og vidste sig for gode til hjemmeholdet. AGF kan komme med mange af de samme kvaliteter som FCM og jeg tror ikke Randers er stærke nok til at modstå det pres og den intensitet. Der er alligevel langt fra 1,7 til 2,15 og selvom jeg da har FCM som et bedre hold end AGF, så er springet for stort. 

Normalt når AGF spiller i Randers står de omkring 2,35, så selvfølgelig er der taget højde for at AGF er bedre end normalt, men jeg synes fortsat markedet undervurderer hvor stærke AGF har set ud – Selv efter de har mistet Tingager i det centrale forsvar. Det skal selvfølgelig med at de også har vist svaghedstegn blandt andet med et hjemmebanenederlag til Sønderjyske, men det synes jeg man har rystet af sig og vist var en enlig svale.

Selvom AGF nok vil jagte alle tre point, vil Randers være tilfredse med en pointdeling og jeg holder også krydset som okay stort. Derfor går jeg med -0.25 varianten til 1,80. Værdi til 3 units og spilbar til 1,70.

betinia
betinia

Flere spilforslag

18. jan.

Tid

Tip

Ekspert

Odds

sport-icon
20:00
Senegal vs Marokko Africa Cup of Nations finale
18. jan.

Tid

Tip

Ekspert

Odds

sport-icon
20:00
Senegal vs Marokko Africa Cup of Nations finale
18. jan.

Tid

Tip

Ekspert

Odds

sport-icon
21:00
Cordoba vs Malaga LaLiga2
18. jan.

Tid

Tip

Ekspert

Odds

sport-icon
21:00
Real Sociedad vs Barcelona LaLiga
18. jan.

Tid

Tip

Ekspert

Odds

sport-icon
22:00
Atletico MG vs Tombense FC Mineiro
19. jan.

Tid

Tip

Ekspert

Odds

sport-icon
00:30
Chicago Bears vs Los Angeles Rams NFL Slutspil
19. jan.

Tid

Tip

Ekspert

Odds

sport-icon
00:30
Chicago Bears vs Los Angeles Rams NFL Slutspil
24. jan.

Tid

Tip

Ekspert

Odds

sport-icon
20:00
Deportivo Pereira vs Fortaleza FC Primera A Apertura
28. jan.

Tid

Tip

Ekspert

Odds

sport-icon
16:00
Brasileirão: Cruzeiro-sæsonspil

Skriv første kommentar

Skriv et svar