Oscar Onley vs Tobias Halland Johannessen – 18. jul. 13:10

Cycling Tour de France 2025
Oscar Onley
Tobias Halland Johannessen
18. jul.
13:10
Jesper Carstens-avatar Jesper Carstens

Kampstart

Kampstart

18. jul.
13:10
Tobias Halland Johannessen
Tabt -3,00

Units

3/10
Tobias Halland Johannessen %Tippedodds%*

Tip-boosters:

  • Oscar Onley virkede helt udkørt efter Hautacam. Der kan komme en regning på en bjergenkeltstart.
  • Jeg tror egentligt at Tobias Halland Johannessen er en bedre klatrer end skotten Oscar Onley.
  • Oddset er stukket af – det er simpelthen for højt.

| Sidst opdateret:


Analyse

Tour de France 2025 – 13. etape

Her er en duel, jeg faktisk ikke helt kan blive klog på. Tobias Halland Johannessen er matchet mod Oscar Onley. De to spurtede over stregen på Mont Ventoux af en eller anden årsag på 12. etape. Nu er de så matchet mod hinanden på bjergenkeltstarten og giver noget nær samme odds, som de gjorde på Ventoux, skønt Tobias Halland Johannessen vandt den duel.

Det virkede ekstra tosset af at Oscar Onley virkede helt enormt udkørt efter stigningen.

En del af årsagen er givetvis at Onley vandt enkeltstartsduellen mod Tobias Halland Johannessen ret klart på 5. etape. Det er en klar fordel. Men jeg er ikke sikker på, at Onley er bedre op ad stigningen, hvilket gør at jeg ser norsk værdi. Begge ryttere virker til at have ramt deres livs form.

NY BOOKMAKER I DANMARK

100% op til 1.000 kroner
Ny bookmaker | Promokode: BETMAX
Min. 18 år | Kun nye spillere | Min. indbetaling: 50 kr. | Max. bonus: 1000 kr. | Promokode: BETMAX | Omsætningskrav: 5 x indbetaling + bonusbeløb inden 60 dage | Eksempel: Hvis du indbetaler 1.000 kr. modtager du en bonus på 1.000 kr. Så skal du omsætte for (1.000 kr. + 1.000 kr.) x 5 = 10.000 kr. før eventuelle gevinster kan udbetales | Min. odds 1,80 | Se fulde vilkår her | Selvudelukkelse via Rofus.nu | Få rådgivning via Stopspillet.dk (70222825) Alle regler og vilkår

Oscar Onley kørte en bjergenkeltstart i Schweiz Rundt, hvor han fik en tredjeplads. Det er svært at udlede alt for meget af den: Feltet var ret svagt. Han blev dog slået ret klart af Felix Gall, som han ellers kørte fra et par gange undervejs i løbet, så måske er det ikke den bedste indikator for Onley.

I bund og grund er jeg ikke overbevist om at Onley er en bedre klatrer end Johannessen, og jeg synes oddset er for højt – jeg havde nok regnet omkring 2,20 i stedet for. Spørgsmålet er om Johannessen kan vinde nok tid på stigningen for at kompensere for tidstabet, han sandsynligvis får på flad vej.

Spilbar ned til 2,20.

2,50 – Betfair
2,45 – Bet25, Tipwin
2,44 – Betinia, Campobet, Jackpotbet
2,37 – Bet365, Expekt
2,35 – Betano
2,34 – Cashpoint
2,32 – Betsson, Nordicbet

Flere spilforslag

16. dec.

Tid

Tip

Ekspert

Odds

sport-icon
21:00
Cardiff vs Chelsea EFL Cup
16. dec.

Tid

Tip

Ekspert

Odds

sport-icon
21:00
PSV Eindhoven vs GVVV Veenendaal KNVB Cup
18. dec.

Tid

Tip

Ekspert

Odds

sport-icon
21:00
AEK Athen vs Universitatea Craiova Conference League
18. dec.

Tid

Tip

Ekspert

Odds

sport-icon
21:00
FC Lausanne-Sport vs Fiorentina Conference League
21. dec.

Tid

Tip

Ekspert

Odds

sport-icon
20:00
AFCON – Topscorer E/W
22. dec.

Tid

Tip

Ekspert

Odds

sport-icon
21:00
Egypten vs Zimbabwe Africa Cup of Nations Grp. B
23. dec.

Tid

Tip

Ekspert

Odds

sport-icon
13:30
Gruppe kvalifikation Ja/Nej
24. dec.

Tid

Tip

Ekspert

Odds

sport-icon
13:30
Gruppe kvalifikation Ja/Nej
24. dec.

Tid

Tip

Ekspert

Odds

sport-icon
21:00
Cameroun vs Gabon Africa Cup of Nations Grp. F

Skriv første kommentar

Skriv et svar