Örebro
IFK Norrköping
Tip-boosters:
- Örebro med en god offensiv med Wikman, Holmberg, Yasin og Yakoub.
- Nyman tilbage for Norrköping. Også en spændende offensiv.
- Begge hold med unge spillere både centralt og defensivt. De er ganske vidst er lovende, men laver også fejl. Får vi åbnet opgøret med mål, ser jeg potentiale i mange mål.
Analyse: Örebro – IFK Norrköping
Tirsdag aften mødes Örebro SK og IFK Norrköping i Superettan i svensk fodbold.
Örebro var yderst tæt på fiasko sidste sæson, da de med nød og næppe undgik nedrykning efter at have besejret Hammarby TFF i kvalen, dette efter straffesparkskonkurrence. Til denne sæson har de fået Norling ind som træner, hvilket umiddelbart har fået stabiliseret skibet. Der er også sket noget på spillerfronten. Jeg synes at deres offensiv har kvalitet med Yakoub, Yasin, Wikman og Holmberg. På midtbanen har de fået Ibrahimbegovic ind, og den 18-årige har til tider imponeret en del. Det samme gælder den 18-årige forsvarsspiller Sandberg. Der er noget potentiale, men nu møder de en modstander med kvalitet offensivt, hvilket kan give dem nogle udfordringer. De første to kampe er endt med en 1-0-sejr og en 0-0 kamp. Den seneste dog på græs, hvilket var nogle andre forudsætninger. Tidligere denne sæson spillede de en 3-5 kamp i pokalens gruppespil mod Hammarby. De spillede også en vanvittig 3-3 kamp mod Öster (på kunst) med 4 straffesparksmål. Ellers har de også et par træningskampe med 4 mål.Læs resten af analysen herunder.
IFK Norrköping undgik ikke fiasko som Örebro, da de endte med at rykke ud af Allsvenskan. En kæmpe skuffelse. De har fået ny træner og til stor del også ny trup. De ser interessant ud offensivt med rutinerede Nyman og nogle unge lovende spillere. Det så man også i første kamp, hvor de besejrede Värnamo med 6-0. I seneste kamp slog de Ljungskile på en tung bane med 1-0, hvor de var uden angriber Nyman. De har desuden spillet tre træningskampe med 4 mål, og i pokalen tabte de med 5-1 mod GAIS. Holdet døjer med nogle fravær, men Nyman og Seka er tilbage, hvilket styrker offensiven.
Örebro har lagt ud med to målfattige kampe, men modsat de kampe, møder de en modstander med offensiv kvalitet og på en kunstbane. Norrköping har kvalitet og potentiale offensivt. Begge hold har forholdsvis unge spillere, også i de centrale linjer og defensivt, hvor erfaringen ikke er så stor. Får vi åbnet opgøret op med mål, ser jeg potentiale i en målrig kamp og jeg synes at odds 5,5 er flot for mindst 5 mål. CV 20%.

Forventede startopstillinger Örebro – IFK Norrköping
Tid
Tip
Ekspert
Odds

Der er ingen oplyste skader eller karantæner. |

Der er ingen oplyste skader eller karantæner. |


Flere spilforslag
Tid
Tip
Ekspert
Odds
Tid
Tip
Ekspert
Odds
Tid
Tip
Ekspert
Odds
Tid
Tip
Ekspert
Odds
Tid
Tip
Ekspert
Odds











