Odense Bulldogs vs Rungsted Ishockey – 17. okt. 19:00

Ishockey Superisligaen
Odense Bulldogs
Rungsted Ishockey
17. okt.
19:00
Mike Larsen-avatar Mike Larsen

Kampstart

Kampstart

17. okt.
19:00
Over 2.5 mål i 3. periode
Tabt -4,00

Units

4/10
Over 2.5 mål i 3. periode %Tippedodds%*

Tip-boosters:

  • Odense på langfart onsdag aften med bus og først hjemme i løbet af torsdagen.
  • Rungsted ramt af mange skader og har været trætte seneste kampe.
  • Muligheden for scoringer i tomt mål foreligger.

| Sidst opdateret:


Analyse

Odense spillede onsdag aften i Ingolstadt og har haft en lang bustur derned og hjem igen. De kommer først hjem engang sen torsdag eftermiddag, hvis de er kørt direkte efter kampen, ellers først i morgen, fredag morgen og så spille om aftenen.
Odense tabte kampen i Tyskland med 8-2, men gav det chancen, da en sejr ville have bragt dem videre som det første danske hold i Champions Hockey League til knockout fasen. Odense kom også foran med 0-1 og reducerede senere til 3-2, men Ingolstadt var for stærke til fynboerne.

Kevin Karlsson og Arvid Bergström (begge backs) sad ude for Odense, hvilket Marcus Oden (forward) og Jeppe Jul Korsgaard (forward) også gjorde. Odense kørte hårdt på bare fem backs, og jeg kunne sagtens se dem være noget trætte efter turen.

Læs resten af analysen herunder.

Rungsted spillede senest mod Aalborg, hvor Rungsted var foran med 5-1 i 2. periode, men Aalborg kom godt tilbage i 3. periode, hvor Rungsted var kørt trætte og ikke havde energien til holde Aalborg tilbage. Aalborg kom på 5-5 og havde muligheder for at vinde i ordinær tid, men i stedet tog Aalborg sejren i overtiden.

Rungsted var uden Mathias Røndbjerg (back), Anton Als (back) i defensiven, derudover manglede man forwards Jared Dmytriw, Nicklas Heinerö, Valdemar Hull, Filip Karlsson samt Theo Keilin mod Aalborg. Derudover udgik Lukas Bang i kampen med trykkede ribben. Offensivt havde man ikke det store at komme med, og Aalborg kæmpede sig til sejren.

Der er naturligvis muligheden for en eller flere scoringer i tomt mål mod slutningen, hvis det står meget tæt i kampen. Det kan være med til at gøre spillet her ekstra godt, men hvis det står helt lige, og der ikke er scoret endnu i 3. periode, så kan det også låse kampen, men jeg tror mere på en generel målrig kamp.

CV: 40% for over 2,5 mål i 3. periode. Værdien kunne nok tage flere units, men jeg holder mig til de fire units.

“Let’s Beat The Bookies”

Flere spilforslag

10. nov.

Tid

Tip

Ekspert

Odds

sport-icon
20:30
Burgos CF vs Castellon LaLiga2
10. nov.

Tid

Tip

Ekspert

Odds

sport-icon
21:00
Cheltenham vs Notts Co. League Two
13. nov.

Tid

Tip

Ekspert

Odds

sport-icon
18:00
Norge vs Estland VM-kvalifikation UEFA grp. I
15. nov.

Tid

Tip

Ekspert

Odds

sport-icon
20:45
Grækenland vs Skotland VM-kvalifikation UEFA grp. C
29. nov.

Tid

Tip

Ekspert

Odds

sport-icon
22:00
Palmeiras vs Flamengo Copa Libertadores slutspil

Skriv første kommentar

Skriv et svar