Tre ting der taler for spillet
✅ Hvidovre ligner mest af alt et middelmådigt 1. Divisions hold
✅ OB er bedre end resultaterne har vist
✅ Oddset er ganske simpelt for højt
Jeg er med på at OB virkelig ikke er godt kørende og at der er kaos i den fynske klub. Men jeg bliver alligevel nødt til at spille mod et Hvidovre hold som nu har tabt de seneste seks kampe i superligaen og stadig ikke fået en sejr i sæsonen. Man har indkasseret intet mindre end 13 mål i de seneste tre kampe og det ligner at troen på egne evner smuldrer mere og mere for hver kamp der går. Jeg vil mene at man i øjeblikket kan finde 3-4 hold i 1. Division, som spiller på højere niveau end Hvidovre. Truppen er efter min mening heller ikke til mere end en midterplacering i landets anden bedste række. Især ikke efter man forud for sæsonen mistede sine to bedste spillere til Silkeborg.
OB er ikke et hold jeg har meget lyst til at backe, men holdet har alligevel mere kvalitet end det resultaterne antyder. Holdet spillede egentlig en nogenlunde 1. Halvleg mod Lyngby, men lukker to mål ind i starten af 2. halvleg, hvor man slet ikke kommer ud fra omklædningsrummet. Desuden forstår jeg slet ikke fravalget af Rami Al-Hajj og Don Deedson til startopstillingen i det opgør og begge spillere kom dog også ind og viste, at de bør starte. Det forventer jeg de gør til denne kamp, hvilket for mig er vigtigt for spillet.
OB står pt i cirka odds 1,55 for den rene sejr. Silkeborg lukkede for 1,5 uge siden i odds 1,6 på udebane, mens Midtjylland senest var nede i 1,44. Begge hold vandt komfortabelt og kampbilledet indikerede at oddset velsagtens skulle have været endnu lavere.
Begge hold er for mig klart bedre end OB, men det er alligevel voldsomt, at disse hold på udebane var helt nede i disse priser. OB vandt desuden det modsatte opgør med hele 1-5 i Hvidovre og jeg bliver ikke overrasket, hvis vi igen ser stor kvalitetsforskel.
Sven Köhler er ude med karantæne, men det betyder ikke det store for spillet. OB har efter min mening ganske god bredde på den defensive midtbane og det højner samtidig chancen for at Al-Hajj bliver bragt fra start.
Jeg spiller asian -1.0 linjen, da jeg som sagt tror på, at vi godt kan komme til at se en større kvalitetsforskel på holdende end markedet på nuværende tidspunkt forventer. OBs manglende mål og grundlæggende form taler selvfølgelig mod den højere linje end den direkte sejr, men Hvidovres defensiv og store nederlag i den seneste tid, gør alligevel at jeg ender med at have tiltro til at OB kan vinde opgøret med mere end en enkelt.
Jeg finder værdi til 3 units på spillet og tillægger i omegnen af 58% for at OB kan dække dette spread.
OB – Hvidovre Odds
Forventede startopstillinger OB – Hvidovre
1Martin Hansen |
3Nicklas Mouritsen |
5Mihajlo Ivancevic |
7Mohamed Buya Turay |
11Markus Jensen |
14Gustav Grubbe Madsen |
19Johannes Selvén |
24Alen Mustafic |
29Tyler Burey |
3Philip Rejnhold |
13Adrian Kappenberger |
16Jeffrey Adjei-Broni |
17Marius Papuga |
22Andreas Smed |
25Malte Kiilerich |
26Marc Nielsen |
27Mathias Andreasen |
28Nicolai Geertsen |
1Martin Hansen |
3Nicklas Mouritsen |
5Mihajlo Ivancevic |
7Mohamed Buya Turay |
11Markus Jensen |
14Gustav Grubbe Madsen |
19Johannes Selvén |
24Alen Mustafic |
29Tyler Burey |
3Philip Rejnhold |
13Adrian Kappenberger |
16Jeffrey Adjei-Broni |
17Marius Papuga |
22Andreas Smed |
25Malte Kiilerich |
26Marc Nielsen |
27Mathias Andreasen |
28Nicolai Geertsen |
OB: Skader og karantæner
Max Ejdum Knæskade Start januar 2024 |
Max Ejdum Knæskade Start januar 2024 |
Hvidovre: Skader og karantæner
Mads Kaalund Ukendt Vides ikke |
Mads Kaalund Ukendt Vides ikke |