Tip-boosters:
- Esbjerg spillede mod Hvidovre i en kamp åben kamp med lutter fokus på offensiven
- Luca Kjerrumgaard i form foran et forventningsfuldt hjemmepublikum
- OB slog senest Esbjerg med 6-0, og der er intet på spil i opgøret
Analyse
Den sidste runde inden sommerpausen, hvor holdene intet har på spil, giver ofte kampe med åbne hold, masser af chancer og forhåbentlig masser af mål. Holdene har ikke noget af beskytte, og det bliver altid mere afslappet omkring de defensive pligter, når der ikke er noget på spil. Det er kampe, der skal overstås, så man kan komme på ferie, og de giver ofte åbne kampe. I sommervejret skal man give fansene noget, og det gør man ved at agere lidt mere offensivt end vanligt.
Det er de to mandskaber i NordicBet Ligaen, der har snittet flest mål pr. kamp – begge et godt stykke over 3. OB har vundet alle tre indbyrdes opgør i sæsonen. I efteråret med to sejre på 2-1 og senest i april med en sejr på 6-0, hvor man kørte vestjyderne ud af eget græstæppe. OB skal fejre oprykningen foran eget hjemmepublikum, og det bør blive med et offensivt og energisk udtryk.
Luca Kjerrumgaard spiller for at krone sin topscorertitel, hvor han nu er på 20 sæsontræffere, og Søren Krogh spiller fortsat for sit liv, da rygterne svirrer omkring OB og Troels Bech, der trods oprykningen ikke er tilfreds med OB-udtrykket i dette forår. OB har ikke spillet specielt målrige kampe den seneste tid, men har sejret med 6-0 over EfB og 4-3 hjemme over Kolding i en vild kamp. I forrige runde blev det 2-2 mod Horsens, og generelt indkasserer OB næsten altid, og scorer ligeledes højt på xG i de fleste kampe.
NY BOOKMAKER I DANMARK
EfB slog Hvidovre i seneste opgør, hvor holdene heller intet havde at spille for, og Esbjerg skabte urimeligt mange chancer ift. at de ”kun” vandt 2-0. Hvidovre var åbne, men det var Esbjerg også, og det var en klassisk ”sommerferiekamp”, hvor ingen af mandskaberne gik op i at forsvare. Esbjerg scorede 3,5 på xG og brændte enormt mange chancer. Hele 23 afslutninger havde man, og man har et ungt hold, der gerne vil spille fremad.
Lars Lungi stopper ligeledes som træner, så det kan med gode grunde blive en lidt løs omgang, hvor spillerne slipper håndbremsen og passer knap så meget på defensivt. Jacob Buus er i karantæne for Esbjerg, men ellers er der ikke nævneværdige fravær. Freriks scorede et godt mål på hovedet mod Fredericia, og hollænderen er vigtig at holde i form, da han næsten altid kommer til chancer.
Jeg forventer, at der bliver feststemning i Odense, og det tror jeg, holdene har i sinde at fejre med en åben og chancerig sidste runde-kamp. Jeg går også på alternative linjer, da den sagtens kan eksplodere.
Spilbar ned til 1,75.
Flere spilforslag
Tid
Tip
Ekspert
Odds
Tid
Tip
Ekspert
Odds
Tid
Tip
Ekspert
Odds
Tid
Tip
Ekspert
Odds
Tid
Tip
Ekspert
Odds
Tid
Tip
Ekspert
Odds
Tid
Tip
Ekspert
Odds
Tid
Tip
Ekspert
Odds
Tid
Tip
Ekspert
Odds
Tid
Tip
Ekspert
Odds
Tid
Tip
Ekspert
Odds
Tid
Tip
Ekspert
Odds
Tid
Tip
Ekspert
Odds
Tid
Tip
Ekspert
Odds
Tid
Tip
Ekspert
Odds
Der er ingen oplyste skader eller karantæner. |
Der er ingen oplyste skader eller karantæner. |