Tip-boosters:
- Yu Jin Sim med en rigtig Yu Jin Sim sejr i første runde. Hun ser ud til at være klar fra hendes sæsonstart.
- Okuhara ikke i nærheden af hendes topniveau. Og det er virkelig lang tid siden at hun har ramt topniveau.
- Godt nok en indbyrdes sejr til Okuhara, men denne er tilbage i 2019 hvor styrkeforholdet var helt anderledes.
Analyse
Jeg har ikke længere forventninger til Okuhara, I år har hun tabt i første runde i både Malaysia og i Indien til hhv. Beiwen Zhang og Ratchanok. Spillere som Sim sagtens kan måles med. Jeg ser det ikke som en fordel at hun i modsætning til Sim har rejst til både Malaysia og Indien for at deltage i turneringerne. Dette kan nok diskuteres da lidt kampform selvfølgelig er fin.
I første runde her vinder hun over Kashyap, nummer 46, og altså ikke en modstander med nok kvalitet til at udfordre spillere på dette niveau. Denne kamp har i hvert fald ikke overbevist mig om at vi skal forvente en stor turnering fra Okuhara.
NY BOOKMAKER I DANMARK
Sim startede hendes turnering her i Indonesien og vandt en flot sejr i første runde over Yeo. Hun har mange flotte resultater i 2024 og har et generelt bedre niveau end Okuhara. Jeg ser det som en fordel for spillet at hun starter sæsonen her.
Mens meget peger i retning af Sim sejr så er det værd at bemærke at sidste gang Okuhara spillede en god turnering var ved Indonesia Masters i 2024 hvor hun flot var i finalen. Jeg ser det ikke ske igen og har Sim som favorit her. 55-45.
Flere spilforslag
Tid
Tip
Ekspert
Odds
Tid
Tip
Ekspert
Odds
Tid
Tip
Ekspert
Odds
Tid
Tip
Ekspert
Odds
Tid
Tip
Ekspert
Odds
Tid
Tip
Ekspert
Odds
Tid
Tip
Ekspert
Odds
Tid
Tip
Ekspert
Odds
Tid
Tip
Ekspert
Odds
Tid
Tip
Ekspert
Odds