Norge
Italien
Tip-boosters:
- Ekstremt meget på spil, så kan blive afventende og taktisk låst
- Italien med en stærk defensiv
- To målfattige opgør mellem de to nationer i EM-kvalifikationen
Analyse
Jeg synes, markedet ligger alt for højt på mange mål i dette opgør. Det tror jeg primært er pga. slutrundens relativt mange mål, men særligt også, fordi de to nationer spillede målrige opgør i sidste runde af gruppespillet, men på et tidspunkt, hvor der ikke var meget på spil. Italien skulle undgå at tabe stort og kunne samtidig tillade sig at gå efter sejren i jagten på at blive gruppe-1’er. Det gave en mere åben affære og også mod den bedste offensiv ved slutrunden.
Norge var videre inden sidste gruppekamp, og derfor blev det en kamp helt uden betydning, da man sluttede gruppen af mod Island, der allerede var ude af turneringen inden opgørets start. Norge vandt 4-3 i et opgør, hvor der var masser af chancer, hvor reserverne blev brugt og gerne ville vise sig frem, og hvor defensiven fik meget lidt opmærksomhed.
Det har bragt prisen op på under-spillene i denne kamp, men de to opgør er ubetydelige for dette spil, fordi præmisserne var aldeles anderledes. Nu er der igen alverden på spil, og det giver automatisk mere afventende udtryk. Der spilles om en semifinaleplads, og det bør give en mere låst affære, hvor holdene spiller lige så meget for at undgå – særligt i kampens begyndelse.
NY BOOKMAKER I DANMARK
Ved seneste EM-slutrunde røg begge nationer ud i gruppespillet, så det er en kærkommen lejlighed for at komme i semifinalen. Ved sidste slutrunde kom der blot et enkelt mål i 1. halvleg samlet set over alle fire kvartfinaler, og det vidner om den store betydning og holdenes tilgang til disse kampe.
Norge er da heller ikke fløjet ud af startboksen i de første gruppeopgør. Man slog Schweiz med 2-1 efter at være bagude 1-0 til pausen. Norge gik meget passivt til værks og 1. halvleg gav en xG på 0,29-0,07. Mod Finland kom man foran, men skabte blot 0,21 på xG i 1. halvleg, så Norge har ikke vist sig som de mest aggressive startere.
Jeg tror heller ikke, de brager afsted, for man møder en meget stærk defensiv modstander, hvor man skal være aldeles påpasselig. Italien vandt 1-0 over Belgien på et mål kort før pauseteen i en knap så chancerig kamp. Mod Portugal spillede man en meget vigtig kamp ift. avancement, som endte 1-1, hvor første scoring først kom efter 70′ minut.
De to nationer mødte hinanden i kvalifikationen, hvor det endte 1-1 og 0-0 med en enkelt scoring i 1. halvleg. Nu er der endnu mere på spil, og jeg forventer en afventende og chancefattig affære. Norges venstre back, Marit Lund, dummede sig fælt, da hun i den betydningsløse kamp mod Island kom på banen efter pausen og alligevel formåede at rage dobbeltgult til sig, således hun er i karantæne til dette opgør. En lille svækkelse ift. spillet.
Spilbar til odds 2,45.
Flere spilforslag
Se en liste over alle vores spilforslag fra eksperterne her:
Tid
Tip
Ekspert
Odds
Tid
Tip
Ekspert
Odds
Tid
Tip
Ekspert
Odds
Tid
Tip
Ekspert
Odds
Tid
Tip
Ekspert
Odds
Tid
Tip
Ekspert
Odds
Tid
Tip
Ekspert
Odds








