Norge
Estland
Tip-boosters:
- Norge er meget tæt på sin første slutrunde i dette årtusinde. De er tre point og 16 mål bedre end Italien. En sejr og de er en millimeter fra slutrunden.
- Estland har haft nogle svære år. Point mod miniputter, men nul point i de sidste 10 mod bedre nationer. Syv af dem uden at komme på tavlen.
- Norge med hele 29 mål denne kval. Kun ét i det omvendte opgør mod Estland, men 19 afslutninger og en xG på 2.99.
Analyse
Cirka spilbar ned til 1.90
Betbuilder – Kombinere Estland under 0.5 mål med Norge over 1.5 mål i første halvleg.
Norge er godt på vej mod deres første slutrunde siden 1998. Anført af Haaland & Co har Norge vundet seks af seks kampe og scoret hele 29 mål og tre lukket ind. Ét af dem et selvmål mod Moldova, mens Israel scorede to i deres 2-4 nederlag. Det betyder at Norge er meget tæt på at booke en billet til VM. De er tre point foran Sverige og en sejr mod Estland, holder som minimum den afstand, men eftersom der er 16 mål bedre, kan de tillade sig at tabe stort og stadig gå videre. Mon ikke de går benhårdt efter at vinde her og gerne med et par tidlig mål for at lukke kampe og spare på kræfterne til Italien på udebane.
Læs resten af analysen herunder.
Estland har for længst udspillet deres rolle. Det blev heller ikke denne gang at de kom med til en slutrunde. Ikke den store overraskelse, men kvalen forlængende stimen af ringe resultater mod semi gode nationer. Man har de senere år fået point mod Moldova x2 og Azerbaijan hjemme, men derudover er det tre år siden sidste sejr. På det seneste har man spillet 10 kampe mod semi gode nationer som netop Norge, Sverige, Slovakiet, Italien osv men med nul point til følge og hele syv kampe uden at komme på tavlen.
Der er feststemning i Norge. VM 2026 er meget tæt på, og en sejr her burde sikre det. Uanset hvad kampen i Italien ender. Mon ikke Norge igen kommer ud som lyn og torden for at afgøre sagen. Gode chancer for at de scorer mindst 2 mål før pausen og ikke lukker mål ind.






| 2Marcus Pedersen |
| 4Leo Østigard |
| 10Andreas Schjelderup |
| 11Jørgen Strand Larsen |
| 12Matias Dyngeland |
| 13Egil Selvik |
| 15Fredrik Bjørkan |
| 16Felix Horn Myhre |
| 17Sondre Langås |
| 18Thelo Aasgaard |
| 19Aron Dönnum |
| 21Andreas Hanche-Olsen |
| 23Morten Thorsby |
| 2Märten Kuusk |
| 5Rocco Robert Shein |
| 6Rasmus Peetson |
| 10Kevor Palumets |
| 11Karel Mustmaa |
| 12Matvei Igonen |
| 13Marten-Chris Paalberg |
| 16Joonas Tamm |
| 17Martin Miller |
| 20Martin Vetkal |
| 21Alex Tamm |
| 22Henri Perk |

Erik Botheim Brækket ben Midt november 2025 |
Martin Ødegaard Knæskade Midt november 2025 |
Felix Horn Myhre Ankelskade Omkring 1-2 uger |
Stian Gregersen Baglårsskade Midt november 2025 |
Lasse Berg Johnsen Overbelastning Omkring 1-2 uger |
Birger Meling Forslået sig Slut november 2025 |

Der er ingen oplyste skader eller karantæner. |
Flere spilforslag
Tid
Tip
Ekspert
Odds
Tid
Tip
Ekspert
Odds
Tid
Tip
Ekspert
Odds
Tid
Tip
Ekspert
Odds










