Tre ting der taler for spillet
✅ Nicaragua fører deres Nations League gruppe men forfølgerne fra Trinidad & Tobago spiller før og kan ændre det. Saint Vincent og Grenadinerne har udspillet sin chance.
✅ Saint Vincent og Grenadinerne kommer svækket til kampen. Første målmand Chance, forsvarene Sutherland & Yorke samt midtbanespiller McBurnette er ikke udtaget. De tre markspillere er blandt deres mest erfarne.
✅ Nicaragua har udtaget et stærkt hold. Ni mand fra storklubben Real Esteli og syv fra ditto Diriangén er med.
Concacaf, Nations League B
Intet andet end tre point tæller for Nicaragua. Enten for at generobre førstepladsen fra T&T eller for at sikre sig førstepladsen, en billet til Gold Cup og en oprykning til A grupperne. Nicaragua har spillet sig op som et af de bedre B-nationer i Concacaf. De er var med i to af de tre seneste Gold Cup’s og har haft det relativt nemt i gruppen. Udover en overraskende uafgjort i det omvendte opgør mod Saint Vincent og Grenadinerne har de gjort rent bord med sejre over Trinidad & Tobago og Bahamas.
Saint Vincent og Grenadinerne hold består primært af spillere fra den hjemlige liga. Undtagelserne er forsvar Francis som spiller i delavere amerikanske divisioner og angriber legenden Stewart som spiller i Bangladesh. Saint Vincent og Grenadinerne skal generelt kigge langt efter deres sejre. Blot to af de sidste 14 kampe er vundet. I Nations League regi kan de ikke længere nå top 2. De har spillet et par træningskampe som opvarming til landskampe pausen mod et lokaltklub hold. Her vandt og tabte de en hver.
Nicaragua er en fodbold-nation i fremgang. Holdet består primært af spillere fra storklubberne Real Esteli og Diriangén hvor de er vant til at finde og spiller internationalt klub fodbold. Derudover er en lille håndfuld at fine i Costa Rica, Finland og Norge. Det kan Saint Vincent og Grenadinerne ikke matche og på en svær udebane mod et topmotiveret Nicaragua kan det komme til udtryk. Da Saint Vincent og Grenadinerne gæstede Trinidad & Tobago tabte de med 3 mål. Noget tilsvarende her er ikke helt usandsynligt.
Forventede startopstillinger Nicaragua – Saint Vincent og Grenadinerne
Nicaragua: Skader og karantæner
Saint Vincent og Grenadinerne: Skader og karantæner