Tre ting der taler for spillet
✅ Begge spillere server godt
✅ Copil var i 3 tiebreaks i kvalifikationen
✅ Underlaget er hurtigt
Challenger Lugano, 1. runde indendørs Hard.
Begge spillere server godt så det lugter af tiebreaks her synes jeg.
Marius Copil har jeg tidligere omtalt som en spiller, der ikke længere er på sit højeste niveau, men stadig er ganske habil i egen serv. Sådan vil jeg stadig betegne ham, da han har en stærk serv, og en meget elegant enhåndsbaghånd, men han mangler en del i sin bevægelse, og dermed sit returspil. Han har spillet 11 kampe i 2023, hvor 5 af dem er endt i tiebreak. Copil er gået igennem kvalifikationen til denne Challenger, og i sin første kvalkamp imod Masur, var der tiebreak i alle 3 sæt.
Modstanderen Herbert spiller efterhånden klart mest double, men han stillede også til start i single her sidste år, hvor han gik hele vejen til semifinalen. Dette er bare hans 4 turnering i single han spiller i år, hvor det er blevet til to førsterundeexit, men til gengæld også en semifinale i en challenger i Portugal, så han er bestemt ikke uden evner i single. Herbert server meget tungt, og kan være ret svær at bryde når serven kører for ham.
H2H er 2-3 til Herbert, og et lille minus for spillet er at, der kun er kommet tiebreak i første sæt én gang, ud af de 5 opgør. Jeg tror dog der er fin mulighed for tiebreaks her, på en hurtig bane, og sætter 3 units efter at det kommer i første sæt, til et godkendt odds.
Forventede startopstillinger Marius Copil – Pierre-Hugues Herbert
Marius Copil: Skader og karantæner
Pierre-Hugues Herbert: Skader og karantæner
Bet25 giver 9,2 på 7-6 og 8,8 på 6-7, effektiv odds 4,5 på o/12,5 partier 🙂