Manchester City
Tottenham
Bets i Dagens BetBuilder:
- Begge hold scorer
- Manchester City scorer under 3,5 mål
Analyse
Thomas Frank sætter Pep Guardiola stævne for niende gang, men for første gang som Tottenham-manager. I Brentford-tiden lykkedes det aldrig Guardiolas City-giganter at besejre Brentford med mere end to mål; noget, som endda kun skete to ud af otte gange. Spurs så skarpe ud i Franks 3-0 debutsejr over Burnley, mens City heller ikke holdt igen på Molineux mod Wolves. Offensiv og tæt affære i vente på Etihad.
Chancevurdering for Begge scorer + City under 3,5 mål: 52% Odds 2,05 ved Betinia, 2,02 ved Nordicbet og 2,00 ved Betano
Se uddybende spil-argumenter herunder.
NY BOOKMAKER I DANMARK
Markedet fejlvurderer:
- Thomas Frank har med varierende Brentford-hold altid haft et skarpt tag på Manchester City. City fører over de sidste tre sæsoner med tre sejre mod Brentfords to og en enkelt uafgjort med meget moderate 9-7 i målscore.
- Tottenham spillede uimponeret til mod Paris Saint-Germain i Super Cup-finalen og førte med 2-0 efter 50 minutter, men satte det over styr de sidste 10 og tabte på straffe. Det virker dog som om, at Spurs allerede klinger stærkt i offensiven.
- City ligner en maskine, og nyindkøb som Reijnders, Ait-Nouri og Cherki kommer til at gøre Guardiolas tropper endnu skarpere. Haaland debuterede med to kasser og ligner en mand, der vil holde målsnittet på næsten en scoring pr. PL-kamp.
Hold øje med:
- Både Maddison og Kulusevski er ude for Spurs, og City var skarpe defensivt mod Wolves med kun 0,6 xG afgivet. Risiko for et nul til gæsterne på måltavlen?
- Kun to af seks indbyrdes opgør mellem Tottenham og City er endt med begge scorer siden 2023/24.
Flere spilforslag
Tid
Tip
Ekspert
Odds
Tid
Tip
Ekspert
Odds
Tid
Tip
Ekspert
Odds
Tid
Tip
Ekspert
Odds
Tid
Tip
Ekspert
Odds
Tid
Tip
Ekspert
Odds




| 6Nathan Aké |
| 11Jérémy Doku |
| 16Rodri |
| 20Bernardo Silva |
| 27Matheus Nunes |
| 31Ederson |
| 33Nico O’Reilly |
| 45Abdukodir Khusanov |
| 47Phil Foden |
| 4Kevin Danso |
| 11Mathys Tel |
| 14Archie Gray |
| 15Lucas Bergvall |
| 16Luka Vuskovic |
| 19Dominic Solanke |
| 28Wilson Odobert |
| 31Antonin Kinsky |
| 33Ben Davies |

Mateo Kovacic Ankelskade Tidlig februar 2026 |
John Stones Muskelskade Slut januar 2026 |
Oscar Bobb Baglårsskade Tidlig februar 2026 |
Savinho Forslået sig Slut februar 2026 |
Ruben Dias Baglårsskade Slut februar 2026 |
Josko Gvardiol Ankelskade Start maj 2026 |

Dejan Kulusevski Knæskade Slut januar 2026 |
James Maddison Korsbåndsskade Start maj 2026 |
Mohammed Kudus Muskelskade Midt april 2026 |
Richarlison Baglårsskade Vides ikke |
Lucas Bergvall Forslået sig Vides ikke |
Rodrigo Bentancur Baglårsskade Midt april 2026 |









