Tip-boosters:
- Manchester City har fået flere kort denne sæson end tidligere. Det skyldes primært deres ringe præstationer de seneste måneder. Der er fremgang på den front.
- Manchester City forventes at sidde på bolden og diktere spillet. Det bliver Salford som skal jagte dem.
- Salford med fjerde flest kort og anden flest frispark begået i League Two.
Analyse
Betsson, Nordicbet, Leo Vegas & Unibet med samme odds.
Et mini-derby mellem Man City og Salford (ejes af tidligere United spillere). Man City havde en ringe afslutning på 2024 hvor de både tabte, lukkede flere mål ind og fik flere kort end normalt. Normalt er 1.4 kort pr kamp, mens de indtil videre snitter 2.05 kort pr kamp. City er nu ubesejret i tre kampe og kan glæde sig over sejre mod Leicester og West Ham. Nye tider for de lyseblå.
NY BOOKMAKER I DANMARK
Salford er på en kæmpe opgave mod de forsvarende mestre. League Two har i mange år skulle leve op til oprykker kandidatskabet, og sidste sæson blev de slået i playoff semifinalen. Den bejler de til igen denne sæson. Der er dog stor forskel på toppen af League Two og toppen af Premier League. Man kan med rette sige, at dette bliver den største kamp i klubbens historie. Sidste år tabte de med 4 mål til Burnley og for fire år siden med 3 mål til Everton men ingen kampe i nærheden af denne. Salford er et relativt hårdt spillende hold med fjerde flest kort og anden flest frispark begået i L2 regi.
Det er ikke usandsynligt at forvente City kommer til at diktere spillet og sidde på bolden mens Salford jagter dem og den. Det kan skabe flere frispark-skabende situationer i Citys favør og dermed forøge sandsynligheden for flest kort til gæsterne.
Flere spilforslag
Tid
Tip
Ekspert
Odds
Tid
Tip
Ekspert
Odds
Tid
Tip
Ekspert
Odds
Tid
Tip
Ekspert
Odds
Tid
Tip
Ekspert
Odds
Tid
Tip
Ekspert
Odds
Tid
Tip
Ekspert
Odds
Tid
Tip
Ekspert
Odds
Tid
Tip
Ekspert
Odds
Tid
Tip
Ekspert
Odds
Tid
Tip
Ekspert
Odds
Tid
Tip
Ekspert
Odds
Oscar Bobb Brækket ben Slut januar 2025 |
Rodri Korsbåndsskade Ude resten af sæsonen |
John Stones Fodskade Vides ikke |
Nathan Aké Muskelskade Vides ikke |
Ruben Dias Lægskade Vides ikke |
Der er ingen oplyste skader eller karantæner. |