Manchester City
Real Madrid
Tip-boosters:
- Manchester City skal jagte efter et 0-3 nederlag i første opgør
- City dominerer altid stort på bolden på hjemmebane
- City fik 10 hjørnespark på Bernabeu og får generelt mange hjørnespark
Analyse
Real Madrid imponerede med et forrygende resultat, da Valverdes hattrick sendte madrilenerne halvvejs i kvartfinalen med en 3-0 sejr. Intet er dog afgjort endnu, og City er stærke hjemme og skal nu satse offensivt for at indhente tre mål fra første nederlag. Det bliver svært, men er ikke umuligt, når vi kender Citys kvaliteter.
Man så da også Citys evne til at trykke Real Madrid i bund, da man var nede 3-0, og kampbilledet bliver næppe anderledes her, hvor City skal frem og jagte, mens Real Madrid kan være tilfredse med at stå lavt i banen og gå på omstillinger. En fase, som Real Madrid altid har været skarpe til, og som de ikke er bange for at praktisere trods deres status som topklub.
Få flere fodboldtips på SpilXperten og dyk ned i alt om Champions League her.
Læs resten af analysen herunder.
I 2. halvleg af første opgør fik City hele 7 hjørnespark, og nu skal man igen jagte og har altså hjemmebanefordel, så en linje på 4,5 virker bestemt ikke for høj – tvært imod. City får generelt mange hjørnespark og udover de 10 hjørnespark på Bernabeu, så fik man også 15 hjørnespark i seneste opgør ude mod West Ham, mens det forinden blev til 9 hjørnespark på udebane mod Newcastle i FA Cuppen.
City har da også mere udfordrende kanter i Semenyo, Doku m.fl. end i tidligere sæsoner, og man søger gerne indlæg mod Haaland. Der bør komme et stort tryk mod Courtois mål og mange afslutninger med mulighed for at kaste hjørnespark af sig. Jeg vælger at gå med linjen for 1. halvleg, da City vil komme med tro på tingene og energi i benene, mens det kan dø ud, hvis City ikke får scoret, eller f.eks. kommer bagud på en Real Madrid-scoring. Der er dog værdi på linjer for FT ligeså, men værdien er størst på et spil for 1. halvleg.
Kylian Mbappé er tilbage, men næppe klar til at starte, og det gør kun spillet bedre, da han naturligvis øger truslen for omstillinger fra Real Madrid.
Spilbar ned til 1,80.






| 1James Trafford |
| 5John Stones |
| 6Nathan Aké |
| 7Omar Marmoush |
| 8Mateo Kovacic |
| 14Nico González |
| 15Marc Guehi |
| 26Savinho |
| 33Nico O’Reilly |
| 42Antoine Semenyo |
| 47Phil Foden |
| 82Rico Lewis |
| 2Daniel Carvajal |
| 4David Alaba |
| 10Kylian Mbappé |
| 13Andriy Lunin |
| 16Gonzalo Garcia |
| 27Diego Aguado |
| 28Jorge Cestero |
| 30Franco Mastantuono |
| 37Manuel Angel |
| 38César Palacios |
| 18Álvaro Fernández Carreras |
| 6Eduardo Camavinga |
Flere spilforslag
Tid
Tip
Ekspert
Odds
Tid
Tip
Ekspert
Odds
Tid
Tip
Ekspert
Odds
Tid
Tip
Ekspert
Odds
Tid
Tip
Ekspert
Odds
Tid
Tip
Ekspert
Odds
Tid
Tip
Ekspert
Odds
Tid
Tip
Ekspert
Odds
Tid
Tip
Ekspert
Odds
Tid
Tip
Ekspert
Odds
Tid
Tip
Ekspert
Odds
Tid
Tip
Ekspert
Odds
Tid
Tip
Ekspert
Odds
Tid
Tip
Ekspert
Odds
Tid
Tip
Ekspert
Odds
Tid
Tip
Ekspert
Odds
Tid
Tip
Ekspert
Odds
Tid
Tip
Ekspert
Odds
Tid
Tip
Ekspert
Odds
Tid
Tip
Ekspert
Odds
Tid
Tip
Ekspert
Odds









