Manchester City vs Real Madrid – 17. mar.

Fodbold Champions League
Manchester City
Real Madrid
17. mar.
21:00
ConteNestor-avatar ConteNestor

Kampstart

Kampstart

17. mar.
21:00
Thiago Pitarch får kort
Tabt -1,00

Units

1/10
Thiago Pitarch får kort %Tippedodds%*

Tip-boosters:

  • Mangler rutine
  • Mangler sit først kort for Real Madrid, men 5 for 14 for Real Madrid B i den her sæson
  • Manchester Citys forventede stormløb

Analyse

Der er kun een ting, der gælder for Pep Guardiola og Manchester City her – og det er frem på banen og mål. Det kan dog med de sidste to kampe in mente være lidt svært at tro. Erlind Braut Haalands antal af mål i åbent spil i 2026 kræver ikke mange fingre for at tælle. Og Guardiolas evne til at overtænke situationer og gøre det svært for sig selv, og skabe en unødvendig ubalance har aldrig stået så klart som nu. West Ham der godt nok har opadgående formkurve, men stadigvæk et hold som Manchester City skal slå. Især i en mesterskabskamp, hvor de ikke længere kan tåle pointtab. Real Madrid havde en tur i parken imod Elche og vandt 4-1 lørdag. Madrid er så ramt af skader, at Alvaro Arbeloa ikke rigtig kan rotere, men de er klart mere friske end Manchester her.

Læs resten af analysen herunder.

Alt og intet kan ske i den her kamp. Netop Real Madrid har fået et par røde kort, alene fordi man har fået en meltdown ala Arsenal fik i sidste sæson. Så intet scenario kan udelukkes selvom man er foran 3-0 og selvom Manchester City er svage for tiden. En tynd Real-trup har fået Alvaro Arbeloa til at bruge B-spilleren Thiago Pitarch, som han selvfølgelig kender særdeles godt. Pitarch var indtil for nylig ganske ukendt, og heller ikke en spiller, der er blandt de første, når Real Madrid-kendere skal remse klubbens største talenter op. Den her kamp bliver Pitarchs største i karrieren, og han har indtil videre hold hovedet koldt, men han er altså på fem kort i 14 kampe for B-holdet, så han kan absolut godt finde ud af det. 4.45 hos Betano er 0.60 højere end de flere bookmakere så decent værdi for en spiller, der vil være under pres. Man kan selvfølgelig gå bredere og to spillere som Dean Huijsen (3.60, Bet365) og Alvaro Carreras (4.33, Betfair), der begge har taget mange kort i den her sæson og er ganske nye på det her niveau.

Kampens dommer er franske Clement Turpin, der også dømte gruppespilskampen i december på Bernabeu, hvor Manchester City som bekendt vandt 2-1, men der blev også give seks kort, så han kender spillerne særdeles godt (Silva, O’Reilly, Foden, Rodrygo, Rüdiger, Carreras). Plus et kort til Guardiola for brok. Turpin har et snit på 3,47 i Champions League og 4,47 i den her sæson takket være de seks kort, men vi bør lande på fire kort, medmindre kampen går død tidligt.

betinia
betinia

Flere spilforslag

7. sep.

Tid

Tip

Ekspert

Odds

sport-icon
13:00
Moez Echargui – Lucas Poullain Cassis Challenger
7. sep.

Tid

Tip

Ekspert

Odds

sport-icon
19:00
FC Midtjylland – FC Nordsjælland Superliga
7. sep.

Tid

Tip

Ekspert

Odds

sport-icon
19:00
Getafe vs Celta Vigo La Liga
8. sep.

Tid

Tip

Ekspert

Odds

sport-icon
18:45
Club Brugge vs Aston Villa Champions League
8. sep.

Tid

Tip

Ekspert

Odds

sport-icon
21:00
FC Porto vs Manchester City Champions League
8. sep.

Tid

Tip

Ekspert

Odds

sport-icon
21:00
Lille vs Real Betis Champions League
8. sep.

Tid

Tip

Ekspert

Odds

sport-icon
21:00
Real Madrid vs Inter Champions League
13. sep.

Tid

Tip

Ekspert

Odds

sport-icon
22:05
Philadelphia Eagles vs Washington Commanders NFL
14. sep.

Tid

Tip

Ekspert

Odds

sport-icon
00:00
Emmy Awards 2026 Emmy Awards 2026

Skriv første kommentar

Skriv et svar