Tip-boosters:
- Hård spiller
- Kortsnit snyder lidt
- Højt spændingsniveau
Analyse
Så er der absolut topkamp i Premier League, hvor Manchester City tager imod Arsenal. Begge har kommet godt fra start i Premier League, og begge hold gjorde det mindre godt i midtugens-Champions League imod to italienske hold. Man kan argumentere for, at Arsenals første kampe i Premier League har været en my sværere end Manchester Citys så gabet mellem de to hold er måske så smalt som det har været i mange år.
Kroatiske Mateo Kovacic er en gammel favorit her, især hvis man skal pege på andre Manchester City-spillere end de sædvanlige to (Rodri og Ruben Dias). Kovacic fik dog kun fire kort i sin første sæson for Manchester City, men snittet snyder lidt, da en del af kampene er som indskifter. I sin sidste sæson for Chelsea fik Kovacic otte kort i 29 ligakampe. Det er mere der hen vi er, så i så stor en kamp som denne.
Kampens dommer er Michael Oliver, der har åbnet sæsonen med et snit på 5,25 kort i de første fire kampe. Det ender nok ikke så vildt her, men vi kan godt kommer derop af.
NY BOOKMAKER I DANMARK
Flere spilforslag
Tid
Tip
Ekspert
Odds
Tid
Tip
Ekspert
Odds
Tid
Tip
Ekspert
Odds
Tid
Tip
Ekspert
Odds
Tid
Tip
Ekspert
Odds
Tid
Tip
Ekspert
Odds
Tid
Tip
Ekspert
Odds
Tid
Tip
Ekspert
Odds
5John Stones |
8Mateo Kovacic |
10Jack Grealish |
18Stefan Ortega |
27Matheus Nunes |
33Scott Carson |
47Phil Foden |
82Rico Lewis |
87James McAtee |
4Ben White |
9Gabriel Jesus |
13Neto |
15Jakub Kiwior |
20Jorginho |
30Raheem Sterling |
49Myles Lewis-Skelly |
53Ethan Nwaneri |
Oscar Bobb Brækket ben Midt februar 2025 |
Rodri Korsbåndsskade Ude resten af sæsonen |
Nathan Aké Muskelskade Midt februar 2025 |
Ruben Dias Lyskeskade Midt februar 2025 |
Jérémy Doku Fysisk ubehag Midt februar 2025 |
Ben White Knæskade Midt februar 2025 |
Takehiro Tomiyasu Knæskade Midt februar 2025 |
Bukayo Saka Baglårsskade Slut februar 2025 |
Gabriel Jesus Korsbåndsskade Ude resten af sæsonen |
Gabriel Martinelli Muskelskade Slut februar 2025 |