Liverpool
Manchester United
Tip-boosters:
- Er to for to imod Liverpool
- Alexander Isak som modspiller
- Har sit første kort til gode i den her sæson
Analyse
Weekendens store kamp, der også er en gammelt rivalopgør mellem de to mest vindende hold i England. Rivalopgøret mellem Liverpool og Manchester United har ikke noget fancy navn, og ser man bort fra andre rivalopgør med Everton og Leeds, så er det for begge holds vedkommende det største, så der bliver ikke givet gaver her. Manchester og Ruben Amorim har som bekendt startet sæsonen pinligt ringe, men har opadgående formkurve, og det bliver spændende at se om hjemmesejren over Sunderland kan følges op med et resultat, eller om vi ser det klassiske kaotiske apatiske Manchester-hold. Sir Jim Ratcliffe har brugt landsholdspausen på at frede den portugisiske manager. Dog kommer der næppe et bedre tidspunkt for Manchester at møde Liverpool, der pludselig har tabt tre kampe i træk og kigger ind i Champions League-kamp i Frankfurt på onsdag.
Udforsk flere fodboldtips på SpilXperten og læs alt om Premier League her.
Læs resten af analysen herunder.
Der er mange grunde til altid kunne lide Matthijs De Ligt. Han er forsvarsspiller af den gamle skole, og nok også lidt for tung og kluntet til at være top notch, det har i hvert fald set lidt svært ud, når han har spillet en af de yderste positioner i et tremandsforsvar. De Ligt fik kort i begge kampe imod Liverpool, godt nok som central i et firemandsforsvar for Eric ten Hag i den ene og yderst til højre i tremandsforsvar i den anden, men det Liverpools bevægelige angribere er ikke et godt fit. Alexander Isak er ved at nærmere sig en kampform med 2 x 90 minutter for Sverige, og han bliver svær at have med at gøre. De Ligt har også dårlige erfaringer med Isak fra sidste sæson. Det her er en kamp hvor hele Manchesters hold er et bud på et kort. Amad Diallo har også fået kort i et par kampe (inkl gult-rødt i den berømte FA Cup-kamp for at fejre) og han er også et godt bud til 5.00.
Kampens dommer er Michael Oliver der kommer frisk fra at have dømt Danmark-Grækenland, så der bør blive action selvom han kun har givet lidt over to kort i snit i den her sæson. De her rivalopgør har kastet masser af kort af sig i de seneste møder, og odds er også lidt herefter.






| 2Joe Gomez |
| 7Florian Wirtz |
| 14Federico Chiesa |
| 17Curtis Jones |
| 22Hugo Ekitike |
| 26Andrew Robertson |
| 28Freddie Woodman |
| 30Jeremie Frimpong |
| 73Rio Ngumoha |
| 1Altay Bayindir |
| 3Noussair Mazraoui |
| 11Joshua Zirkzee |
| 13Patrick Dorgu |
| 15Leny Yoro |
| 25Manuel Ugarte |
| 26Ayden Heaven |
| 30Benjamin Sesko |
| 37Kobbie Mainoo |

Joel Matip Korsbåndsskade Ude resten af sæsonen |
Stefan Bajcetic Baglårsskade Slut november 2025 |
Giovanni Leoni Korsbåndsskade Slut december 2025 |
Alisson Hofteskade Slut november 2025 |
Jeremie Frimpong Muskelskade Midt december 2025 |
Alexander Isak Lyskeskade Få dage |
Jayden Danns Baglårsskade Midt november 2025 |

Lisandro Martinez Korsbåndsskade Slut november 2025 |
Flere spilforslag
Tid
Tip
Ekspert
Odds
Tid
Tip
Ekspert
Odds
Tid
Tip
Ekspert
Odds
Tid
Tip
Ekspert
Odds











