Liverpool
Everton
Tip-boosters:
- Tre kort i de sidste syv opgør imod Everton
- Begge backs under pres for Liverpool
- Er ikke i optimal form
Analyse
Merseyside-derbyet er altid et seværdigt derby, ikke mindst på grund af intensiteten, selvom det nogle gange hverken kaster kort eller stor spænding af sig. Everton har dog været okay med de sidste par kampe, og er generelt bare blevet et bedre hold under David Moyes. Selvom man tabte sæsonåbeneren imod Leeds, så er man også blevet bedre og har vundet et par kampe og så uafgjort imod Aston Villa. For Liverpool har der ikke været nogle tømmermænd overhovedet, og selvom mange af sæsonens sejre har været knebne og sene, så er det bare the team to beat, og med hjemmebanen her, så bør de være pæne favoritter.
Læs resten af analysen herunder.
Af alle Liverpools nyindkøb så er det nok ungarnske Milos Kerkez, der har gjort det dårligst, og han har da også fået to kort allerede. Derfor spekulerer folk i om Andrew Robertson kommer til at starte her. Kerkez selv er et got odds til 5.30, men 4.90 på Robertson er også fint, når man tager i betragtning af, at han så ikke er i topform og planen egentlig var, at han skulle have en mindre rolle, og hen imod et kontraktudløb til sommer. Når man kigger i analerne, så kan man også se, at Robertson faktisk har fået kort i tre af de seneste syv opgør. På den anden back kan det godt være, at vi får Dominik Szoboszlai at se igen, og det er også fristende til 5.40 imod Jack Grealish, så her kan man også godt gardere sig lidt. Og nok er det sted, hvor der er bedst værdi i det her Merseyside-derby.
Kampens dommer er Darren England, der har et snit på 3,87 i Premier League, men vi bør nå de fire her, selvom det ikke er blandt Europas mest hidsige derbies, så kan der godt ske ting og sager.






| 2Joe Gomez |
| 3Wataru Endo |
| 7Florian Wirtz |
| 9Alexander Isak |
| 17Curtis Jones |
| 25Giorgi Mamardashvili |
| 26Andrew Robertson |
| 30Jeremie Frimpong |
| 73Rio Ngumoha |
| 2Nathan Patterson |
| 7Dwight McNeil |
| 11Thierno Barry |
| 12Mark Travers |
| 20Tyler Dibling |
| 23Seamus Coleman |
| 24Carlos Alcaraz |
| 39Adam Aznou |
| 42Tim Iroegbunam |

Joel Matip Korsbåndsskade Ude resten af sæsonen |
Stefan Bajcetic Baglårsskade Start maj 2026 |
Giovanni Leoni Korsbåndsskade Tidlig august 2026 |
Jayden Danns Baglårsskade Ukendt |
Alexander Isak Brækket ben Slut april 2026 |
Conor Bradley Knæskade Ude resten af sæsonen |
Joe Gomez Forslået sig Vides ikke |
Jeremie Frimpong Muskelskade Slut februar 2026 |

Jack Grealish Brækket fod Start maj 2026 |
Flere spilforslag
Tid
Tip
Ekspert
Odds
Tid
Tip
Ekspert
Odds
Tid
Tip
Ekspert
Odds
Tid
Tip
Ekspert
Odds
Tid
Tip
Ekspert
Odds










