Tip-boosters:
- Benfica skal have et point for at sikre avancement
- Juventus i ingenmandsland, hvor et point kan være godkendt
- Juventus stærke defensivt
Analyse
Det kan virke vildt at gå efter 0-0 til pausen med et hold involveret, der kommer fra en 5-4 kamp mod Barcelona i seneste runde. Jeg tror dog, denne kamp bliver anderledes, da forudsætninger ikke er de samme, mens modstanderen er af en langt mere defensiv kaliber. Juventus er nemlig enormt stærke defensivt og spiller også med et meget defensivt udtryk på klassisk italiens facon.
Juventus har kun indkasseret fem mål i denne CHL-kampagne, og man indkasserer generelt ikke mange mål. 9 indkasserede i 11 hjemmekampe i Serie A, og dette bliver en kamp, hvor Juventus ikke nødvendigvis skal jage noget, men godt kan se øvrige kampe lidt an ift. slutplacering. Måske kan uafgjort være godkendt, og samtidig kan kampen åbne sig op senere, hvis resultaterne flasker sig for Benfica.
NY BOOKMAKER I DANMARK
Portugiserne skal nemlig hente et point for at være helt sikre på avancement, og derfor griber man det nok en smule defensivt an for at sikre sig, at man holder sig inde i kampen. Det tror jeg godt, Juventus kan acceptere, for måske kommer Benfica til at åbne op senere, hvis avancementet sikres af øvrige resultater. Uafgjort vil desuden ikke være en katastrofe for Juventus, der er sikret avancement og næppe vil gå i top-8 med sejr og 15 point.
Juventus har fortsat Milik på skadeslisten, mens Vlahovic er ude af form. Muani er hentet i PSG, men må ikke spille her, så Juventus står ikke så stærkt i front, og derfor er det også ekstra væsentligt, at man holder skansen i defensiven.
Jeg forventer en kompakt og defensiv tilgang til kampen af udeholdet, der skal sikre sig fra start, og det tror jeg blot Juventus kommer til at kontrollere ud fra, så man ikke risikerer unødigt meget. Oddset er flot på en nullert i 1. halvleg, og jeg kan sagtens se kampen ende 0-0 som et frækt bud.
Flere spilforslag
Tid
Tip
Ekspert
Odds
Tid
Tip
Ekspert
Odds
Tid
Tip
Ekspert
Odds
5Manuel Locatelli |
8Teun Koopmeiners |
11Nicolás González |
17Vasilije Adzic |
21Nicolo Fagioli |
23Carlo Pinsoglio |
29Michele Di Gregorio |
37Nicolo Savona |
40Jonas Rouhi |
7Zeki Amdouni |
17Kerem Akturkoglu |
18Leandro Barreiro |
24Samuel Soares |
25Gianluca Prestianni |
32Benjamin Rollheiser |
37Jan-Niklas Beste |
55João Fonseca |
60Nuno Félix |
71Leandro Santos |
81Adrian Bajrami |
84Joao Rego |
Arkadiusz Milik Meniskskade Slut februar 2025 |
Bremer Korsbåndsskade Ude resten af sæsonen |
Juan Cabal Korsbåndsskade Ude resten af sæsonen |
Andrea Cambiaso Ankelskade Vides ikke |
Pierre Kalulu Lårskade Slut februar 2025 |
Paul Pogba Disciplinære årsager (Fra FA – Football Association) Efter 0 kampe |
Arkadiusz Milik Disciplinær handling af klubben (politi-efterforskning, doping, for sent til træning, transfer problemer) Efter 0 kampe |
Filip Kostic Disciplinær handling af klubben (politi-efterforskning, doping, for sent til træning, transfer problemer) Efter 0 kampe |
Tiago Djaló Disciplinær handling af klubben (politi-efterforskning, doping, for sent til træning, transfer problemer) Efter 0 kampe |
Joseph Nonge Disciplinær handling af klubben (politi-efterforskning, doping, for sent til træning, transfer problemer) Efter 0 kampe |
Arthur Disciplinær handling af klubben (politi-efterforskning, doping, for sent til træning, transfer problemer) Efter 0 kampe |
Tiago Gouveia Skulderskade Midt februar 2025 |
Renato Sanches Lårskade Start marts 2025 |