Tip-boosters:
- Teh er en af 2025 helt store positive overraskelser
- Chia helt modsat, dog med solid sejr i 1. runde
- Teh med masser af energi i 1. runde på trods af mange kampe i 2025
Analyse
Teh har spillet 14 kampe i 2025 har kun nederlag til Loh, Vitidsarn og Axelsen. Alle tre spillere som rangerer i top 5 eller tæt på for Lohs vedkommende.
Har han været helt forrygende og har blandt andet slået Naraoka. I 1. runde slår han Kiran George fra Indien, en anelse bekymrende at han skal i 3 sæt her, men det ligger jeg ikke så meget i da det kan handle om at Teh skal spilles ind i hallen. Han vinder i hvert fald sikkert med 21-16 og 21-0 i andet og tredje sæt. Så jeg tillader mig at betragte det som en sikker sejr, og intet tegn på træthed.
NY BOOKMAKER I DANMARK
Chia har omvendt været en af de helt store skuffelser for mig i årets begyndelse. Jeg har haft store forventninger til ham siden han vinder den store Korea Open i efteråret. Dog var en det en profilfattig udgave, men stadigvæk var han forrygende spillende.
Inden denne turnering har Chia 3 kampe og 3 nedelag. Det skal med at han ikke har haft lodtrækningsheld. I ingen af kampene har han dog været tæt på en sejr.
Jeg synes det spillere som har givet helt forskellige indtryk indtil videre i 2025. Der er dog et par faktorer som har potentiale til at holde kampen tæt. Chia får sin første sejr i dag over Angus, en suværen sejr. Og Chias høje topniveau som han må forventes at være tæt på med All-England i næste uge.
Når jeg skal sætte procenter ender jeg med et helt lige opgør 50-50 alt taget i betragtning.
Flere spilforslag
Tid
Tip
Ekspert
Odds
Tid
Tip
Ekspert
Odds
Tid
Tip
Ekspert
Odds
Tid
Tip
Ekspert
Odds
Tid
Tip
Ekspert
Odds