Tip-boosters:
- Derby Della Madonnina
- Har fået kort i mange af de her opgør
- Bedst odds af flere kandidater
Analyse
Så er der Derby Della Madonnina mellem de to Milano-klubber, der efter nogle års søvndyssende karakter i de sidste sæsoner, også har været lidt af et skue rent kortmæssigt. Sidste år stak det helt af med afsluttende slåskamp og tre røde kort ovenpå en kamp med masser af gule kort. Så det kan næsten kun skuffe nu. Inter er startet sæsonen fint og spillede en god kamp i Manchester imod Manchester City, mens Milan trods føring skuffede imod Liverpool og generelt har Paulo Fonseca og Co. haft en dårlig sæsonstart, og i verden hvor Roma lige har fyret Daniele De Rossi, så må sædet under Fonseca allerede være steget i temperatur, så en sejr er næsten nødvendigt for Milan her.
Der er flere kandidater på Milans hold, de to der så rødt sidst er Theo Hernandez og Davide Calabria, men her er odds så lave, at det næsten ikke er værd at tænke på, andet end man skal tage dem live. Malick Thiaw har også fået mange kort i de her kampe, men han er skadet. Det har Fikayo Tomori også, så når man kigger på odds sammenlignet med Strahinja Pavlovic, der også er en oplagt kandidat, så er Tomori trods alt bedst. Fofana som vi anbefalede – og ramte i midtugen – er også en idé, men 3.50 vs. 4.80 vi fik i tirsdags er for lidt. Den bedste fidus kan dog være Alvaro Morata til 5.10 hos Unibet.
Kampens dommer er Maurizio Mariani, der er en af Italiens bedre, og rykket op i agtelse efter Daniele Orsatos pensionering. Mariani er en rutineret dommer med 4,9 kort i snit i Serie A. Vi ender i hvert fald her.
NY BOOKMAKER I DANMARK
Indsæt analyse del 2…
Flere spilforslag
Tid
Tip
Ekspert
Odds
Tid
Tip
Ekspert
Odds
Tid
Tip
Ekspert
Odds
Tid
Tip
Ekspert
Odds
6Stefan de Vrij |
7Piotr Zielinski |
8Marko Arnautovic |
11Joaquin Correa |
12Raffaele Di Gennaro |
13Josep Martinez |
16Davide Frattesi |
21Kristjan Asllani |
30Carlos Augusto |
31Yann Aurel Bisseck |
36Matteo Darmian |
42Tomas Palacios |
99Mehdi Taremi |
8Ruben Loftus-Cheek |
9Luka Jovic |
17Noah Okafor |
18Kevin Zeroli |
20Álex Jiménez |
21Samuel Chukwueze |
25Noah Raveyre |
28Malick Thiaw |
31Strahinja Pavlovic |
42Filippo Terracciano |
80Yunus Musah |
96Lorenzo Torriani |
Raffaele Di Gennaro Fingerskade Slut januar 2025 |
Hakan Calhanoglu Muskelskade Tidlig februar 2025 |
Yann Aurel Bisseck Muskelskade Slut januar 2025 |
Henrikh Mkhitaryan Muskelskade Slut januar 2025 |
Joaquin Correa Lægskade Slut januar 2025 |
Benjamin Pavard Baglårsskade Slut januar 2025 |
Stefan de Vrij Lårskade Vides ikke |
Francesco Acerbi Lårskade Vides ikke |
Davide Frattesi Muskelskade Slut januar 2025 |
Alessandro Florenzi Korsbåndsskade Midt april 2025 |
Ruben Loftus-Cheek Baglårsskade Slut januar 2025 |
Noah Okafor Personlige årsager Slut januar 2025 |
Samuel Chukwueze Lårskade Slut januar 2025 |
Malick Thiaw Muskelskade Vides ikke |
Christian Pulisic Muskelskade Vides ikke |
Divock Origi Disciplinær handling af klubben (politi-efterforskning, doping, for sent til træning, transfer problemer) Efter 0 kampe |
Álvaro Morata Disciplinær point (akkumulerede gule kort) Efter 1 kamp |
Fikayo Tomori yellow-cards Efter 1 kamp |
Álvaro Morata yellow-cards Efter 1 kamp |