

Tip-boosters:
- OB har fået gang i offensiven, hvor trioen har erfaring og målnæse
- Hvidovre har defensive fravær og har udspillet chancerne for oprykning
- OB kan med en sejr give sig selv match bold på hjemmebane i efterfølgende runde
Analyse
Fynboerne har virkelig fået gang i offensiven med 10 mål i de seneste to kampe. Først slog man Esbjerg med 6-0 på udebane i en pragtpræstation, mens man i sidste runde besejrede Kolding 4-3 i en vild kamp, hvor sejrsmålet kom til allersidst efter man havde ført 3 gange forinden i opgøret. OB har spillet med mange unge spillere i sæsonen, og man har haft pæn succes med at blande unge af egen avl med erfarne spillere. Den offensive trio med Kjerrumgaard, Don Deedson og Grot er til gengæld en trio med erfaring og ikke mindst mål i støvlerne.
Det har man da også fået at se i de seneste opgør, og jeg har svært ved at se Hvidovre-defensiven holde stand. Hvidovre har ganske vist Daniel Stenderup tilbage fra karantæne, men det er slet ikke sikkert, at han bliver valgt til fordel for unge Nicolaj Jungvig, der gjorde det godt i hans fravær, da Hvidovre spillede 0-0 med Fredericia. Fredericia var dog bedst og havde flest chancer, men Theo Sander og co. holdt stand.
Desuden havde man udfordringer på venstre back og får det også her, da Mehmet Coskun og Nicolai Clausen og Iljazovski alle var fraværende og formentlig er ude til dette opgør. Martin Spelmann vikarierede på backen, men fik et gult kort og er dermed i karantæne. Jeg synes i forvejen ikke, at Hvidovre har nogen synderligt stærk trup, og Per Frandsen indskiftede flere unge spillere i kampen mod Fredericia end vanligt.
NY BOOKMAKER I DANMARK
Det kan godt være et tegn på, at man kigger frem mod næste sæson, da man med 10 point op til Fredericia på oprykningspladserne har opgivet ævred. Hvidovre spiller normalt ret lukkede og defensive kampe, men man bør åbne mere op. Dels for at jagte den spinkle chance for oprykning, dels fordi man kan spille frit uden pres ift. tabelplacering.
Hvidovre har haft det svært i begge opgør mod OB denne sæson. Hjemme fik man 0-0, hvor OB brændte et par fæle chancer, mens man ude tabte 2-0 til fynboerne, som skabte rigtigt mange muligheder. OB kommer med masser af selvtillid og bør være topmotiverede for at hente tre point. Det kan nemlig bringe dem i en situation, hvor de kommer til at kunne afgøre oprykningen på hjemmebane – måske allerede i næstkommende runde, som også er mod Hvidovre.
OB endte i odds 2, da man for halvanden måned siden mødte Hvidovre i grundspillet, og jeg synes, man står væsentligt stærkere positioneret lige nu, så prisen bør ende i et lavere leje.
Flere spilforslag
Tid
Tip
Ekspert
Odds
Tid
Tip
Ekspert
Odds
Tid
Tip
Ekspert
Odds
Tid
Tip
Ekspert
Odds
Tid
Tip
Ekspert
Odds
Tid
Tip
Ekspert
Odds
Tid
Tip
Ekspert
Odds
Tid
Tip
Ekspert
Odds
Tid
Tip
Ekspert
Odds
Tid
Tip
Ekspert
Odds
Tid
Tip
Ekspert
Odds