Galatasaray
Juventus
Tip-boosters:
- Højre back er ikke favoritpositionen
- 10 kort i 37 kampe som back
- Kenan Yildiz som modspiller
Analyse
Den første kamp i playoff-runden og faktisk et opgør, der godt kan blive lidt af en gyser over to kampe. Det er ikke to hold der har mødtes tit (2003+2013), men begge gange har Galatasaray vundet hjemme i Istanbul, og det er endda i en situation, hvor Galatasaray var dårligere og Juventus var bedre. Istanbul-holdet er et godt bud på årets positive overraskelse og et hold, der kan nå langt i Champions League, mens Juventus der tabte i weekendens Derby d’Italia lidt uretfærdigt til Inter stadigvæk er en skygge af sig selv, og skal kæmpe om at holde sig i Champions League, så egentlig bør italienerne ikke være så højre favoritter som tilfældet er her.
Læs resten af analysen herunder.
Roland Sallai har fået et nyt liv som højre back for Galatasaray efter mange år i Freiburg. Det giver meget god mening, når man er så dominerende i den tyrkiske liga som Galatasaray er, men 10 kort i 37 kampe er til gengæld også meget, når man netop tænker på hvor dominerende Galatasaray er. Så 5.40 er en absolut no-brainer når Sallai skal stå overfor Juventus’ bedste offensive kort i Kenan Yildiz. Man kan også supplere med Abdülkerim Bardacki til pæne 4.70. Bardacki kender vi også fra det tyrkiske landshold hvor han får en del kort især i de kampe hvor han er overmatched, og det vil han være, hvis Juventus’ små vævre angribere får gang i kontramaskinen.
Kampens dommer er hollandske Danny Makkelie, der er en af de mere henholdende i Champions League og har et snit på 3,60 i 57 Champions League-kampe. Hollænderen dømte også Galatasaray imod Monaco tidligere på sæsonen, hvor de blev til to kort til tyrkerne, men der bør ske lidt mere her.






| 9Mauro Icardi |
| 10Leroy Sane |
| 12Batuhan Sen |
| 17Evren Eren Elmali |
| 19Günay Güvenc |
| 20Ilkay Gündogan |
| 21Ahmed Kutucu |
| 22Yaser Asprilla |
| 23Kaan Ayhan |
| 90Wilfried Singo |
| 93Sacha Boey |
| 1Matia Perin |
| 4Federico Gatti |
| 11Edon Zhegrova |
| 13Jeremie Boga |
| 17Vasilije Adzic |
| 18Filip Kostic |
| 20Loïs Openda |
| 23Carlo Pinsoglio |
| 32Juan Cabal |
| 21Fabio Miretti |

Enes Emre Büyük Skulderskade Slut marts 2026 |

Dusan Vlahovic Seneskade Vides ikke |
Arkadiusz Milik Muskelskade Vides ikke |
Emil Holm Lægskade Slut marts 2026 |
Flere spilforslag
Tid
Tip
Ekspert
Odds
Tid
Tip
Ekspert
Odds
Tid
Tip
Ekspert
Odds
Tid
Tip
Ekspert
Odds
Tid
Tip
Ekspert
Odds
Tid
Tip
Ekspert
Odds
Tid
Tip
Ekspert
Odds
Tid
Tip
Ekspert
Odds
Tid
Tip
Ekspert
Odds
Tid
Tip
Ekspert
Odds
Tid
Tip
Ekspert
Odds













