Fredericia
FC Nordsjælland
Tip-boosters:
- FCN har mistet offensive profiler i transfervinduet og kommer med uprøvede sammensætninger
- Fredericia rykkede op efter 24 år og dette primært pga. en voldsomt stærk defensiv
- Fredericias vicetopscorer, Asbjørn Bøndergaard, er fortid i Fredericia, da hans leje er udløbet
Analyse
Der er en klar forventning om, at der kommer mange mål premieren mellem to mandskaber, som mange forbinder med offensivt spil og mange mål. Sandheden om Fredericia og deres vej til Superligaen er bare lidt en anden. Michael Hansen sadlede efter en dårlig start på foråret nemlig en smule om, og man blev mere defensivt orienterede med stor fokus på strukturen i holdet.
Efter en dårlig start viste Fredericia skræmmende styrke i defensiven, og det var den primære årsag til, at Fredericia endte med en billet til Superligaen efter 24 år i 1. division. Man indkasserede sølle 4 mål i de sidste 11 kampe af forårssæsonen, og stopperparret med Rieper og Kudsk var fremragende. Nu bliver det naturligvis modstandere fra en anden hylde og i et andet tempo, men FCN kommer med en nysammensat offensiv, og Fredericia kommer næppe til at satse voldsomt i deres superligapremiere.
Jeg forventer et ret så defensivt udtryk fra Fredericia, der til enhver tid vil købe det ene point, så så længe det står 0-0 vil hjemmeholdet være aldeles tilfredse. Fredericia fik 1-1 mod FCK, men ellers er det blevet til et par nederlag på 3-1 til Vejle og hele 7-1 til Viborg, hvor VFF dog scorede på alt, mens Fredericia nok spillede lige lovligt bredt.
NY BOOKMAKER I DANMARK
Nordsjælland slog Panathinaikos 1-0 i deres generalprøve, hvor det blev en halvrodet og chancefattig affære med mange skift. FC Nordsjælland har solgt enormt mange profiler det seneste år og igen i vinduet er det gået udover offensiven, da Benjamin Nygren og Mario Dorgeles begge har forladt Farum. Nygren var en af Superligaens helt store profiler, og det bliver en enorm svækkelse, at den kreative og teknisk stærke svensker er væk.
Det efterlader en ny trio med Levy Nene, Sindre Walle Egeli og Prince Amoako, som skulle være det nyeste stortalent på stammen. Egelig har endeligt sit helt store gennembrud til gode, mens Levy Nene har været langt fra snapsen i rigtigt mange kampe, og det vil overraske mig, hvis 18-årige Prince bare kan brage igennem fra start.
Til gengæld har man fastholdt en stærk defensiv med Caleb på midtbanen, som rydder enormt meget op, mens Salquist og Høgsberg ligner en rigtig stærk stopperduo. Fredericia har ikke længere Asbjørn Bøndergaard til rådighed, da hans lejeaftale fra Silkeborg udløb denne somme. Det er et stort offensivt tab for han var brandvarm i sidste sæson. Dermed er meget overladt til Gustav Marcussen, og jeg er meget i tvivl om, om Fredericia-topscoreren kan overføre sit høje niveau til den bedste række.
Det vil overraske mig, hvis det bliver en åben kamp, for Fredericia vil beskytte sig selv, og de kommer højest sandsynligt til at løbe meget efter bolden. En tør græsbane i Jylland har aldrig været nordsjællændernes yndlingsopskrift, og det kan godt blive en smule urytmisk med nye spillere i det offensive, hvor Nicklas Røjkjær på 8’er-positionen også skal se, om han kan finde sit høje niveau fra Allsvenskan, når han møder sin tidligere klub.
Spilbar ned til odds 1,76.
Flere spilforslag
Tid
Tip
Ekspert
Odds
Tid
Tip
Ekspert
Odds
Tid
Tip
Ekspert
Odds
Tid
Tip
Ekspert
Odds
Tid
Tip
Ekspert
Odds
Tid
Tip
Ekspert
Odds




| 1Mattias Lamhauge |
| 3Adam Nygaard |
| 8Jakob Jessen |
| 9Patrick Egelund |
| 15Malthe Ladefoged |
| 18Andreas Pyndt Andersen |
| 20Daniel Haarbo |
| 97Oscar Buch |
| 98Agon Mucolli |
| 4Kian Hansen |
| 12Rocco Ascone |
| 17Levy Nene |
| 18Justin Janssen |
| 21Zidan Sertdemir |
| 25Juho Lahteenmaki |
| 34Stephen Acquah |
| 40Hjalte Rasmussen |
| 45Noah Markmann |








