EM 2026 – vinder – 21. jan. 16:00

Futsal EM 2026
EM 2026 – vinder
21. jan.
16:00
Jesper Carstens-avatar Jesper Carstens

Kampstart

Kampstart

21. jan.
16:00
Portugal
Tabt -2,00

Units

2/10

Tip-boosters:

  • Portugal har vundet EM ved de seneste to slutrunder i 2018 og 2022. I 2021 vandt de VM. De er Europas stormagt.
  • Den ære tilfaldt længe Spanien, men Spanien har ikke samme profiler offensivt såvel som defensivt som tidligere.
  • Portugal har kontinuitet: Jorge Braz har stået i spidsen for dem siden 2011 og de klarede overgangen efter Ricardinho-exit fremragende.

Analyse

EM i futsal 2026

Onsdag den 21. januar starter EM-slutrunden i futsal 2026.

Er Portugal Europas bedste landshold i futsal? Jeg er egentligt tæt på at sige ja. EM-sejren i 2018 overraskede en smule, for nok var de gode, men Spanien havde indtil da været i en klasse for sig. I finalen formåede de dog at slå Spanien.

Siden gik de hele vejen ved VM i 2021 i en nærmest sensational turnering. For kun tredje gang nogensinde vandt et europæisk hold. Sejren bekræftede at holdet var blandt de bedste, men det var også futsal-legenden Ricardinhos sidste turnering. Herefter kunne man have frygtet, at det ville blive svært, men ved EM i 2022 var de bare endnu bedre.

I de seneste par år er der sket en udvikling. Det er Portugal, der vinder ungdomsturneringerne. Det er Portugal, der hiver spændende, unge spillere op på landsholdet. Og det er Portugal, der ligner favoritten til årets EM. Bookmakerne peger snævert på Spanien, blandt andet fordi Portugal mangler Zicky Té, men med den bredde, de har, peger jeg gerne på Portugal.

Læs resten af analysen herunder.

Der er nemlig en tendens til at de spanske klubhold præsterer på et meget højt niveau, men det er de brasilianske spillere, der bærer deres hold, mens de spanske spillere i højere grad udgør en solid base på holdene. De har to af verdens bedste keepere, de har en solid defensiv, men offensivt kniber det sommetider for spanierne. Her har Portugal flere strenge at spille på.

Og Portugal har kontinuiteten. Det tror jeg, bliver afgørende. Spanien har fået en ny træner op til denne slutrunde, og måske er det ham, der kan få dem tilbage på sporet. Jesús Velasco er i al fald en god træner, men jeg er ikke overbevist om at materialet helt er der.

Hvad så med de øvrige landshold? Jeg har godt nok svært ved at se det. Italien er ikke, hvor de tidligere har været. Ukraine er ramt af en national krise. Rusland er udelukket. Kazakhstan har ikke kvalificeret sig. Det ligner en duel. Og jeg peger på portugiserne.

4,00 – Bet365, Betsson, Nordicbet, Unibet

betinia
betinia

Flere spilforslag

19. feb.

Tid

Tip

Ekspert

Odds

sport-icon
18:45
Brann vs Bologna Europa League Slutspil
19. feb.

Tid

Tip

Ekspert

Odds

sport-icon
18:45
Fenerbahce vs Nottingham F. Europa League Slutspil
19. feb.

Tid

Tip

Ekspert

Odds

sport-icon
18:45
PAOK Thessaloniki FC vs Celta Vigo Europa League Slutspil
19. feb.

Tid

Tip

Ekspert

Odds

sport-icon
18:45
PAOK Thessaloniki FC vs Celta Vigo Europa League Slutspil
19. feb.

Tid

Tip

Ekspert

Odds

sport-icon
21:00
Lille vs Røde Stjerne Europa League Slutspil
19. feb.

Tid

Tip

Ekspert

Odds

sport-icon
21:00
Lille vs Røde Stjerne Europa League Slutspil
19. feb.

Tid

Tip

Ekspert

Odds

sport-icon
22:00
2 de Mayo vs Recoleta Division Profesional – Apertura
21. feb.

Tid

Tip

Ekspert

Odds

sport-icon
14:00
Real Sociedad vs Real Oviedo LaLiga
21. feb.

Tid

Tip

Ekspert

Odds

sport-icon
18:00
Lecce vs Inter Serie A
21. feb.

Tid

Tip

Ekspert

Odds

sport-icon
21:00
Atletico Madrid vs Espanyol LaLiga
22. feb.

Tid

Tip

Ekspert

Odds

sport-icon
16:15
Barcelona vs Levante LaLiga
22. feb.

Tid

Tip

Ekspert

Odds

sport-icon
17:15
Angers vs Lille Ligue 1

Skriv første kommentar

Skriv et svar