Bets i Dagens BetBuilder:
- Sverige vinder
- Begge Hold Scorer
Analyse
EM for kvinder. Schweiz. Gruppe C, første runde. Stærke Sverige bør slå Danmark igen-igen i denne nabodyst. Danskerne er ivrige efter at hævne junis 6-1-lussing, men chancen ser lille ud trods comeback til Nadim. Danmark (der også har fremragende Harder i offensiven) kan dog komme på scoringslisten.
Vi går efter følgende kombination: Sverige vinder & Begge Hold Scorer. Giver odds 3,46 hos NordicBet og Betsson. Værdi ned til 3,3.
Se uddybende spil-argumenter herunder.
NY BOOKMAKER I DANMARK
Markedet fejlvurderer:
- Sverige er 6-3-0 i seneste ni kampe; sejre i seneste to
- Senest 0-2-gevinst i Norge i en EM-opvarmningskamp torsdag i sidste uge
- Svenskerne var ubesejrede og vandt deres Nations League-gruppe i foråret, foran Italien og netop Danmark
- Det blev til to sejre mod de danske kvinder: 1-2 ude og (for en måned siden) hele 6-1 hjemme
- I sidstnævnte kamp manglede Sverige endda den stærke forsvarer Eriksson der havde karantæne. Hun er med nu og kan dermed være med til at holde styr på kæresten: DK-angriber Harder. Harder scorede på straffespark i det danske 1-2-hjemmetab i NL, men ellers vandt Eriksson duellen
- Sverige er nr seks på FIFAs verdensrangliste; Danmark nr 12
- Danmark har mig bekendt ikke spillet officielle træningskampe op til EM
- Danskerne tabte to af de sidste tre kampe i Nations League (slog kun Wales)
- Men: Danmark har nettet i ni af seneste ti kampe, inkl i begge NL-opgør mod Sverige
Hold øje med: - Danskerne er nok meget opsatte på at få hævn mod arvefjenden
- Danmark har veteran-angriber Nadia Nadim (svenske Hammarby) tilbage efter halvandet års landsholdspause
- Danskerne kan godt bide fra sig; vandt 3-1 hjemme mod Italien i NL (tabte dog 3-0 ude)
- Sverige har skadestvivl om offensivspiller Rolfo
- Svenskerne måtte via playoff for at komme med til EM. Var dog i stærk kvalpulje (med Frankrig og England), mens Danmark blev nr 2 i kvalgruppe med Spanien (foran Belgien og Tjekkiet)
- Der tages forbehold for analysens trupnyt. Jeg kan have overset noget, eller der kan være fejl hos kilderne
Flere spilforslag
Tid
Tip
Ekspert
Odds
Tid
Tip
Ekspert
Odds
Tid
Tip
Ekspert
Odds
Tid
Tip
Ekspert
Odds
Tid
Tip
Ekspert
Odds
Tid
Tip
Ekspert
Odds
Tid
Tip
Ekspert
Odds
Tid
Tip
Ekspert
Odds
Tid
Tip
Ekspert
Odds
Tid
Tip
Ekspert
Odds
Tid
Tip
Ekspert
Odds
Tid
Tip
Ekspert
Odds
Tid
Tip
Ekspert
Odds
Tid
Tip
Ekspert
Odds
Tid
Tip
Ekspert
Odds
Der er ingen oplyste skader eller karantæner. |
Der er ingen oplyste skader eller karantæner. |