Danmark vs Portugal – 20. mar.

Fodbold UEFA Nations League A
Danmark
Portugal
20. mar.
20:45
ConteNestor-avatar ConteNestor

Kampstart

Kampstart

20. mar.
20:45
Christian Nørgaard får kort
Tabt -1,00

Units

1/10
Christian Nørgaard får kort %Tippedodds%*

Tip-boosters:

  • Pænt kortsnit for Danmark
  • Er fysisk udfordret
  • Skralder igennem i stedet for Morten Hjulmand

Analyse

Det føles som om, at Danmark og Portugal møder hinanden hele tiden, men faktisk er det små 10 år siden sidst, hvor Danmark så mødte Portugal otte gange på 10 år. Portugal er med deres stærke trup naturlige favoritter, og havde en relativt nem gruppe med Kroatien, Skotland og Polen. Mens lige kom med på bekostning af Schweiz og Serbien, og som bekendt havde det lidt svært med Spanien. Men det er dog ikke givet, at Portugal er sikre vindere her i Parken, og viste så sent som til EM sidste sommer også klare svagheder. Især oppe foran, hvor man stadigvæk føler sig tvunget til at spille med Cristiano Ronaldo.

Den her kamp skriger på et kort til Morten Hjulmand, men det er mere nærliggende at tro, at det først sker i den omvendt kampe i Portugal, der foregår på Sporting CPs hjemmebane, hvor Hjulmand også er anfører. Hjulmand vil have karantæne med et kort. Det efterlader Christian Nørgaard som den anden skraldemand, og i en kamp, hvor han formentlig starter inde i stedet for Pierre Emile Højbjerg. Nørgaard kan godt tåle et kort, og får generelt mange kort både på klub og landshold. Han fik fx ved forrige kvalifikation tre kort i seks kampe. Det her er i forvejen en kamp, hvor Danmark vil få det svært med den på alle måde overlegne midtbane, der er Portugals stærkeste side. Hvor Joao Neves og Vitinha viste selv at være selv Liverpools midtbane overlegne.

Kampens dommer er bosniske Irfan Peljto, der har et snit i Nations League på fire kort, og lidt lavere i europæiske klubkampe, så det er en mere moderat dommer i den her kamp, hvor vi dog heller ikke forventer en stor korteksplosion.

Flere spilforslag

28. apr.

Tid

Tip

Ekspert

Odds

sport-icon
12:30
Simone Bolelli/Andrea Vavassori – Joe Salisbury/Neal Skupski
28. apr.

Tid

Tip

Ekspert

Odds

sport-icon
19:00
AaB vs Vejle Boldklub 3F Superliga Kvalifikationsspil
28. apr.

Tid

Tip

Ekspert

Odds

sport-icon
19:00
AaB vs Vejle Boldklub 3F Superliga Kvalifikationsspil
28. apr.

Tid

Tip

Ekspert

Odds

sport-icon
20:30
Almeria vs Ferrol LaLiga2
28. apr.

Tid

Tip

Ekspert

Odds

sport-icon
21:00
Leeds vs Bristol City Championship
29. apr.

Tid

Tip

Ekspert

Odds

sport-icon
21:00
Arsenal vs Paris SG Champions League Slutspil
3. maj.

Tid

Tip

Ekspert

Odds

sport-icon
13:30
Watford vs Sheffield W. Championship
4. maj.

Tid

Tip

Ekspert

Odds

sport-icon
18:00
Roma vs Fiorentina Serie A
4. maj.

Tid

Tip

Ekspert

Odds

sport-icon
18:30
Espanyol vs Real Betis LaLiga
4. maj.

Tid

Tip

Ekspert

Odds

sport-icon
21:00
Vasco da Gama vs Palmeiras Serie A

Skriv første kommentar

Skriv et svar