Tre ting der taler for spillet
✅ Sidst de to hold mødtes, vandt Cowboys med hele 40 point og satte b-kæden ind, som fik lov til at køre kampen hjem. Det samme kan snildt ske igen, da Cowboys er favoritter med 18 point.
✅ Tony Pollard har været utroligt ineffektiv i redzone i år. Selvom han har 3. flest rushing attempts (32), har han kun 2 (!!!) rushing touchdowns. Selvom Cowboys ikke sætter b-kæden ind, er der en chance for, at det ikke er Pollard der løber bolden.
✅ Rico Dowdle har næstflest redzone rushing attempts for Cowboys (8) og bør få muligheden hvis Pollard bliver bænket eller bare ikke formår at få bolden i endzone.
Spillet bygger på for en forudsætning om, at Cowboys kommer så langt foran, at de bænker deres startere. Det så man sidst de to hold mødtes og denne gang er det i Dallas og Giants stiller endda fra start med rookie quarterback Tommy DeVito. Sidst vandt Cowboys med 40-0 og sidste touchdown gik til KaVontae Turpin. Han er skadet denne gang og kigger man Cowboys’ backups igennem står Dowdle frem som oplagt scoringskandidat.
Rico Dowdle har lige præcis ét touchdown i år, så det er ikke ligefrem fordi, at han er kongen i Dallas. Der er masser om buddet for Cowboys, og der er jo også chancen for at sidste touchdown går til Giants. Dog vil jeg mene, at odds 17 for sidste touchdown til Cowboys’ primære backup til Pollard er for højt sat i hvad der ligner en kæmpesejr til Cowboys.
Dallas Cowboys – New York Giants Odds
Forventede startopstillinger Dallas Cowboys – New York Giants
Dallas Cowboys: Skader og karantæner
New York Giants: Skader og karantæner