Cosme de Ravel vs Max Alcala Gurri – 20. jun.

Tennis ATP Challenger
Cosme de Ravel
Max Alcala Gurri
20. jun.
14:30
Asger Hess-Olesen-avatar Asger Hess-Olesen

Kampstart

Kampstart

20. jun.
14:30
Cosme de Ravel vinder
Tabt -2,00

Units

2/10
Cosme de Ravel vinder %Tippedodds%*

Tip-boosters:

  • Rolland har spillet flot tennis hele ugen og kommer med massiv selvtillid
  • Han har alt at vinde i finalen og har allerede givet sig selv en stærk satrt på pro-karrieren
  • Han er på hjemmebane og kommer til at have massiv opbakning

| Sidst opdateret:


Analyse: Cosme de Ravel – Max Alcala Gurri

Jeg har været på Rolland et par gange allerede i denne uge og franskmanden har ikke skuffet endnu. Nu står han, noget overraskende, i finalen i Royan, hvor han skal op mod den unge spanier, Gurri, der også har leveret på højt niveau i det franske i denne uge.

Og selvom man måske tænker at man skal stoppe mens legen er god, så synes jeg odds er for højt til ikke at give franskmanden endnu et skud. Han har allerede hentet mange point og har intet at tabe i finalen, hvor han dog skal holde et højt niveau mod spanieren for at have chancer for en titel.

For Gurri har også spillet stærkt og vil nok have et fysisk overskud, da han ikke har været gennem kvalen og holdt det kort mod Feldbausch i semifinalen, hvor han vandt komfortabelt.

Læs resten af analysen herunder.

Rolland har dog et massivt fighterinstinkt, som er udviklet gennem sine år på TCU, hvor han kan hænge på de fleste og ikke giver sig uden kamp – og det tror jeg kan blive meget værd i dagens finale. Han kan spille aggressivt og har servet på et højt niveau, og det er noget af det der skal til, hvis han skal forbi spanieren, der ikke giver meget væk og har en stærk defensiv.

Samtidig er Rolland på hjemmebane, og selvom det næppe er en afgørende faktor, så kan det give ham lidt ekstra at have publikum i ryggen. Generelt har han lignet en spiller, der har formået at bruge omgivelserne til sin fordel i denne uge, og det kan blive en faktor i finalen, hvor han får brug for det hele.

Jeg er ikke lige så overbevist som i de andre kampe han har spillet, da jeg synes Gurri har set skarp ud, men jeg synes også 2,8 er for hæjt i en finale, hvor han vil give alt hvad den kan trække for sin første Challenger titel. Jeg kan godt finde en 36-37% på ham her.

betinia bonus
betinia bonus

Flere spilforslag

8. aug.

Tid

Tip

Ekspert

Odds

sport-icon
16:00
Dundee FC vs Aberdeen Premiership
8. aug.

Tid

Tip

Ekspert

Odds

sport-icon
16:00
Lidköpings FK vs Stenungsunds IF 2. Division Norra Götaland
8. aug.

Tid

Tip

Ekspert

Odds

sport-icon
16:00
Nosaby IF vs Linero IF 2. Division Södra Götaland
8. aug.

Tid

Tip

Ekspert

Odds

sport-icon
17:30
Mjällby vs Elfsborg Allsvenskan
8. aug.

Tid

Tip

Ekspert

Odds

sport-icon
18:30
Cheltenham vs Charlton EFL Cup
8. aug.

Tid

Tip

Ekspert

Odds

sport-icon
21:00
Gremio vs Sao Paulo Serie A
9. aug.

Tid

Tip

Ekspert

Odds

sport-icon
02:00
Botafogo RJ vs Fluminense Serie A
9. aug.

Tid

Tip

Ekspert

Odds

sport-icon
18:00
AC Horsens vs Brøndby IF 3F Superliga
9. aug.

Tid

Tip

Ekspert

Odds

sport-icon
21:00
Palmeiras vs Internacional Serie A
14. sep.

Tid

Tip

Ekspert

Odds

sport-icon
00:00
Emmy Awards 2026

Skriv første kommentar

Skriv et svar