Brommapojkarna
Falkenbergs FF
Tip-boosters:
- Brommapojkarna sluttede 2025 dårligt af med 1 sejr, 2 uafgjorte og 5 nederlag.
- Brommapojkarna har i denne uge solgt 2025-topscorer Lind, og man har mistet en håndfuld af sine bedste spillere.
- Falkenberg slog Djurgården 2-0 på udebane sidste weekend
Analyse
I den svenske pokalturnering mødes Brommapojkarna og Falkenberg.
Brommapojkarna er en talentfabrik og fungerer rigtig godt, både når det kommer til at få egne spillere frem eller til at få tidligere spillere til at blomstre i et knap så krævende miljø. Det gør de rigtig godt, men de kender også deres plads i fødekæden. Det så vi i denne uge hvor de solgte profilen Victor Lind til “rivalerne” fra Hammarby. Et kæmpe tab for BP, der siden sommer også har mistet Jakobsen, Alladoh, Hovland, Irandust og Arrhov. Jakobsen røg ved tranferdeadline i sommer, og efter han forlod klubben leverede de 1 sejr, 2 uafgjorte og 5 nederlag. I disse 7 kampe scorede de blot 5 mål og 4 af dem af spillere der ikke er i klubben længere.
Første kamp i pokalen vandt de med 3-0 mod IFK Skövde fra den 4. bedste række, men det stod 0-0 ved pausen og Skövde havde ramt træværket. Læg dertil at Lind spillede kampen og først blev udskiftet til sidst ved 3-0. En forventet klar sejr, da hcp stod på +/-3,5.
Læs resten af analysen herunder.
Falkenberg var sidste sæson oprykkere i Superettan og gjorde en god figur. De er et stabilt hold, der virkelig løber de ekstra meter for hinanden og står solidt defensivt. De er ikke det hold der skaber mest, men de er effektive. Christoffer Andersson har virkelig fået holdet til at levere med de midler de nu engang har. Det gjorde de i den grad også i første kamp, hvor de slog favoritterne fra Djurgården med 2-0. Djurgården var givetvis mest dominerende, men Falkenberg spillede disciplineret og gav ikke meget væk.
Brommapojkarna fra den bedste række er favoritter hjemme mod Falkenberg fra den næstbedste række. Brommapojkarna sluttede 2025 dårligt og har mistet meget kvalitet, senest med afgangen af Lind i denne uge. Her i førsæsonen og som Falkenberg har set ud, mener jeg ikke at forskellen bør være så stor mellem de to hold. Spilbar ned til 1,65.


Flere spilforslag
Tid
Tip
Ekspert
Odds
Tid
Tip
Ekspert
Odds
Tid
Tip
Ekspert
Odds
Tid
Tip
Ekspert
Odds
Tid
Tip
Ekspert
Odds










