Branko Djuric – Pedro Vives Marcos vs – 26. jul.

Tennis ITF M15, Kursumlijska Banja
Branko Djuric – Pedro Vives Marcos
26. jul.
09:30
Asger Hess-Olesen-avatar Asger Hess-Olesen

Kampstart

Kampstart

26. jul.
09:30
Branko Djuric
Tabt -2,00

Units

2/10
Branko Djuric %Tippedodds%*

Tip-boosters:

  • Djuric har vundet 14 kampe i træk og kommer med massiv selvtillid
  • Vives har ikke været specielt overbevisende de sidste par uger i Serbien
  • Djuric er på hjemmebane og jagter tredje titel i træk

| Sidst opdateret:


Analyse: Branko Djuric – Pedro Vives Marcos

Det er tredje finale på tre uger for serbiske Branko Djuric, når han møder spanske Pedro Vives Marcos i finalen på hjemmebane i Serbien. Her har han også spillet de seneste uger og med stor succes – han har nemlig nappet to titler de seneste to uger og jagter nu nummer tre. Og det er ikke usandsynligt. Jeg er faktisk lidt overrasket over at Djuric er underdog i finalen – for dels er han i rasende god form og dels har Vives ikke leveret specielt overbevisende de sidste par uger i netop Serbien.

Vives gjorde det pænt i sidste sæson og har også en flot college-karriere ved TCU bag sig, og topniveauet er højt – ingen tvivl om det. Men jeg synes ikke præstationerne har været voldsomme og kigger man på de titler han tog i sidste sæson, så var flere af dem i turneringer, hvor han aller højest gav omkring de 1,2, og altså var markant favorit samtlige kampe.

Læs resten af analysen herunder.

Det gjorde sig dog også gældende for Djuric, der hentede på den anden side af 40 sejre på grus i sidste sæson, inden han tog til USA for at spille college-tennis, som han i øvrigt har gjort med stor succes for USC i sin første sæson. Det momentum har han formået at bringe med sig og har leveret meget stor kontinuitet.

For mig er finalen meget lige og skulle jeg pege på en favorit, så er det Djuric. Udfordringen bliver Vives´ defensiv, hvor han er stærk, og kan tvine Djuric til at spille mange bolde, mens Djuric gerne vil spille mere aggressivt. Derudover kommer Djuric med væsentlig flere kampe i benene end Vives og afhængig af hvordan kampen udvikler sig, så kan det måske blive en spansk fordel at have flere kræfter. Omvendt spillede Djuric også et hav af kampe sidste år, og det virker ikke til at det er noget der har påvirket ham synderligt.

Alt i alt, så skal Djuric ikke være underdog i en finale mod en spiller i mindre god form end sig selv og i en turnering på hjemmebane, som han har vundet de sidste to uger.

betinia bonus
betinia bonus

Flere spilforslag

8. aug.

Tid

Tip

Ekspert

Odds

sport-icon
15:00
Antoine Ghibaudo vs Ilia Simakin Istanbul 2 Challenger
8. aug.

Tid

Tip

Ekspert

Odds

sport-icon
15:00
Thisted vs FA 2000 2. Division
8. aug.

Tid

Tip

Ekspert

Odds

sport-icon
16:00
Dundee FC vs Aberdeen Premiership
8. aug.

Tid

Tip

Ekspert

Odds

sport-icon
16:00
Lidköpings FK vs Stenungsunds IF 2. Division Norra Götaland
8. aug.

Tid

Tip

Ekspert

Odds

sport-icon
16:00
Nosaby IF vs Linero IF 2. Division Södra Götaland
8. aug.

Tid

Tip

Ekspert

Odds

sport-icon
17:30
Mjällby vs Elfsborg Allsvenskan
8. aug.

Tid

Tip

Ekspert

Odds

sport-icon
18:30
Cheltenham vs Charlton EFL Cup
8. aug.

Tid

Tip

Ekspert

Odds

sport-icon
21:00
Gremio vs Sao Paulo Serie A
9. aug.

Tid

Tip

Ekspert

Odds

sport-icon
02:00
Botafogo RJ vs Fluminense Serie A
9. aug.

Tid

Tip

Ekspert

Odds

sport-icon
21:00
Palmeiras vs Internacional Serie A
14. sep.

Tid

Tip

Ekspert

Odds

sport-icon
00:00
Emmy Awards 2026

Skriv første kommentar

Skriv et svar