

Tip-boosters:
- Vil være overmatched imod Raphinha
- En gammel favorit i Champions League
- Får ikke så meget support fra Emre Can
Analyse
Det er lidt en topkamp i Champions League, hvor tabellens nummer tre og fire møder hinanden. Begge hold lider på nuværende tidspunkt lidt med formen i den hjemlige liga, så det er ikke ligefrem et kærkomment møde. Barcelona har lidt færre skader end Dortmund, der er hårdt ramt i forsvaret, men fik til gengæld en ny skuffelse i weekenden med 2-2 i Sevilla imod Betis med overtidsscoring og udvisning af Hansi Flick, og kaosset fra Xavi synes næsten tilbage. Dortmund har et par 1-1 kampe imod rivalerne som Gladbach og Bayern München i frisk hukommelse, så de synes at være i et vadested.
Julian Ryerson er en gammel favorit, da vi lavede Champions League-tips i sidste sæson, hvor hans odds konstant var lidt for højt, selvom han kun fik et par kort i sidste ende. I den her kamp er begge Dortmund-backs oplagte, men Ramy Bensebainis odds er lige til den lave side, så kan vi bedre lide Ryerson, der igen har sneget sig op på 5.00, og samtidig har Raphinha, hvis topniveau vi har set i den her sæson, og samtidig ikke kan regne med samme hjælp, da Emre Can skal ned og vikariere i midtforsvaret. Det kommer vi tilbage til.
Kampens dommer er franske Francois Letexier, der er en rising star og egentlig kun har et snit på 3,47 kort, men gav syv kort og to straffespark forleden i Liverpool-Real Madrid, så han ved absolut godt, hvordan man gør.
NY BOOKMAKER I DANMARK
Flere spilforslag
Tid
Tip
Ekspert
Odds
Tid
Tip
Ekspert
Odds
Tid
Tip
Ekspert
Odds
Tid
Tip
Ekspert
Odds
Tid
Tip
Ekspert
Odds
Tid
Tip
Ekspert
Odds
Tid
Tip
Ekspert
Odds
Tid
Tip
Ekspert
Odds
Tid
Tip
Ekspert
Odds
Tid
Tip
Ekspert
Odds




2Yan Couto |
13Pascal Groß |
21Donyell Malen |
27Karim Adeyemi |
33Alexander Meyer |
35Marcel Lotka |
37Cole Campbell |
38Kjell Wätjen |
42Almugera Kabar |
46Ayman Azhil |
4Ronald Araujo |
6Gavi |
7Ferran Torres |
14Pablo Torre |
16Fermin Lopez |
18Pau Victor Delgado |
21Frenkie De Jong |
24Eric Garcia |
25Wojciech Szczesny |
26Ander Astralaga |
32Héctor Fort |
35Gerard Martin |

Cole Campbell Forslået sig Få dage |
Nico Schlotterbeck Meniskskade Start oktober 2025 |
Maximilian Beier Ankelskade Slut maj 2025 |
Pascal Groß Gule kort Efter 1 kamp |

Marc Bernal Korsbåndsskade Slut juli 2025 |
Jules Koundé Fodskade Slut maj 2025 |
Dani Rodriguez Skulderskade Tidlig august 2025 |
Pablo Torre Knæskade Start juni 2025 |
Inigo Martinez Gule kort Efter 1 kamp |
Ilkay Gündogan Disciplinær handling af klubben (politi-efterforskning, doping, for sent til træning, transfer problemer) Efter 0 kampe |
Dani Olmo Disciplinær handling af klubben (politi-efterforskning, doping, for sent til træning, transfer problemer) Efter 0 kampe |
Vitor Roque Disciplinær handling af klubben (politi-efterforskning, doping, for sent til træning, transfer problemer) Efter 0 kampe |