Tip-boosters:
- Bodø stærke hjemme på kunstgræsset
- Tel Aviv skal vinde og skal derfor satse og åbne op
- Kvalitetsforskel og Tel Aviv med defensive udfordringer
Analyse
Bodø/Glimt har ganske vist mistet offensive profiler i Zinckernagel og Hauge, der er tilbage i deres respektive klubber efter endt leje. Alligevel ser jeg Bodø som værende et klart stærkere hold end Maccabi, som ikke har set specielt stærke ud i europæisk sammenhæng.
Bodø har ikke betydningsfulde kampe i benene siden December, men kommer omvendt med en næsten skadesfri trup og friske ben, og det kan godt være væsentligt for Bodø, der spiller en ret fysisk betonet spillestil, der kræver meget overskud. Bodø blev norske mestre og ligger lunt i svinget i denne kampagne, så man kommer naturligvis med masser af selvtillid.
NY BOOKMAKER I DANMARK
Bodø har med to sejre mulighed for at ende i top-8, og det er ikke en umulighed med Maccabi og Nice som slutprogram. Maccabi har haft store problemer med at forsvare i Europa League. Man gav et mål væk mod FCM, som man tabte 2-0 i en dårlig kamp af danskerne. Maccabi tabte 5-0 til Ajax og afgav næsten 5 på xG. Man tabte 2-1 til Braga og gav over 5 i xG væk. Voldsomme tal mod modstandere, som ikke er langt fra Bodø på niveau – faktisk slog Bodø netop Braga med 2-1 på udebane.
Bodø er stærke hjemme på kunstgræsset, hvor man har slået FC Porto og Besiktas og generelt skabte mange chancer mod stærke modstandere. Maccabi skal vinde for at holde mulighederne for avancement åbne. Lige nu er man på 6 point og -6 i målscore, og dermed er 4 point næppe nok til avancement. Det betyder, at israelerne er nødt til at åbne op, og det bliver til fordel for Bodø.
Flere spilforslag
Tid
Tip
Ekspert
Odds
Tid
Tip
Ekspert
Odds
Tid
Tip
Ekspert
Odds
Tid
Tip
Ekspert
Odds
1Julian Faye Lund |
2Villads Nielsen |
5Brice Wembangomo |
8Sondre Auklend |
21Andreas Helmersen |
27Sondre Sørli |
94August Mikkelsen |
99Nino Zugelj |
2Avishai Cohen |
6Tyrese Asante |
7Eran Zahavi |
15Yonas Malede |
20Henry Addo |
23Simon Sluga |
27Ofir Davidazde |
28Issouf Sissokho |
13Raz Shlomo |
77Osher Davida |
Gaute Vetti Ukendt Slut februar 2025 |
Daniel Bassi Ukendt Slut februar 2025 |
Samuel Burakovsky Lyskeskade Slut februar 2025 |
Der er ingen oplyste skader eller karantæner. |