Benfica
Real Madrid
Tip-boosters:
- Er ikke naturlig back
- Spillede første kamp i sæsonen som højre back – og fik kort i weekenden
- Vs. Vinicius Jr.
Analyse
Åh, den nok største kamp i Playoff-runden, der har en naturlig spænding efter Benficas freaksejr hvor målmand Anatoliy Trubin scorede i sidste minut, der sendte Benfica videre og Real Madrid i ned i playoff. En sejr som José Mourinho tog nøjagtig lige så skadefro som man kunne forestille sig, og der er da også lagt i kakkelovnen til en 2. akt imod et Real Madrid-hold, der faktisk har deres momenter og spiller ret godt, men omvendt virker i samme ubalance som Paris Saint-Germain var kendt for i flere sæsonen. Om det skyldtes for mange ego’er. For mange spillere der ikke gider at lave defensive løb og genpres, vil tiden jo vise. Men især Kylian Mbappés manglende lyst til at dække op på dødbolden som Trubin scorede på selvom man havde fået vist to spillere ud har været i fokus, og klart noget en træner som Mourinho vil forsøge at udnytte igen. Onde tunge mener at grunden til Madrid spillede så godt i weekenden imod Real Sociedad skyldtes, at hverken Jude Bellingham eller Kylian Mbappé var med.
Læs resten af analysen herunder.
Benfica er lidt ramt af skader, så der er en mulighed for at Jose Mourinho gentager at sætte Tomas Araujo ud på backen igen ligesom i weekenden, hvor han i øvrigt fik et kort i overtiden. Hvis Araujo spiller back så er han et oplagt kort. Han har et beskedent snit i år med kun tre kort, men han måler altså 1.87 m og han vil være presset imod en spiller som Vinicius Jr. Starter bosniske Amar Dedic i stedet så giver han også 5.00. Der er også interessante emner på midtbanen hvor kortslugeren Enzo Barrenechea der har fået ni kort i den her sæson fåes til omkring 3.50 hos Betfair. Leandro Barriero får færre kort – dog to i Champions League og i sidste kamp imod Real Madrid også er okay til odds 4.50 hos Betano. Den luxembourgske spiller fik også en del kort i sin tid hos Mainz, så i kamp hvor Real Madrid kommer med deres fysisk stærke midtbane, så er det også lidt et fysisk overmatch.
Kampens dommer er Francois Letexier, der er blandt UEFAs bedste, så man gør hvad man kan for at sikre, at det ikke bliver dommerens skyld, hvis noget går galt her. Franskmanden har et snit i Champions League på 3,32 kort, så klassisk fransk dommer. Letexier havde også Benfica tidligere på sæsonen i Club World Cup imod Bayern München, hvor han gav dem tre gule kort, men kun Nicolas Otamendi er genganger.






| 4António Silva |
| 5Enzo Barrenechea |
| 6Alexander Bah |
| 7Bruma |
| 9Franjo Ivanovic |
| 10Georgiy Sudakov |
| 11Dodi Lukebakio |
| 15Sidny Lopes Cabral |
| 16Manuel Jorge Silva |
| 20Richard Rios |
| 50Diogo Ferreira |
| 72Anisio Cabral |
| 2Daniel Carvajal |
| 4David Alaba |
| 13Andriy Lunin |
| 16Gonzalo Garcia |
| 19Dani Ceballos |
| 20Fran García |
| 21Brahim Diaz |
| 23Ferland Mendy |
| 28Jorge Cestero |
| 30Franco Mastantuono |
| 36Joan Martínez |
| 45Thiago Pitarch |

Nuno Félix Forstrækningsskade Dag til dag |
João Veloso Skulderskade Vides ikke |
Joshua Wynder Ukendt Vides ikke |
Bruma Muskelskade Dag til dag |
Fredrik Aursnes Muskelskade Slut marts 2026 |

Éder Militao Seneskade Slut marts 2026 |
Jude Bellingham Baglårsskade Midt april 2026 |
Joan Martínez Baglårsskade Slut marts 2026 |
Víctor Valdepeñas Muskelskade Slut marts 2026 |
Dani Ceballos Lårskade Start april 2026 |
Kylian Mbappé Knæskade Ukendt |
David Alaba Muskelskade Slut marts 2026 |
Rodrygo Korsbåndsskade Midt december 2026 |
Álvaro Fernández Carreras Lægskade Slut marts 2026 |
Ferland Mendy Muskelskade Slut marts 2026 |
Flere spilforslag
Tid
Tip
Ekspert
Odds
Tid
Tip
Ekspert
Odds
Tid
Tip
Ekspert
Odds
Tid
Tip
Ekspert
Odds
Tid
Tip
Ekspert
Odds












