Barcelona vs Paris SG – 1. okt.

Fodbold Champions League
Barcelona
Paris SG
1. okt.
21:00
ConteNestor-avatar ConteNestor

Kampstart

Kampstart

1. okt.
21:00
Jules Koundé får kort
Tabt -1,00

Units

1/10
Jules Koundé får kort %Tippedodds%*

Tip-boosters:

  • Har fået to kort allerede i den her sæson
  • Meget lidt hjælp fra højre kant
  • PSG kommer til at lægge mere spil ud i venstre side

Analyse

En lille ny-klassiker i Champions League-sammenhæng, hvor de to hold sidst mødtes i kvartfinalen i 23/24, hvor Paris endte med at gå videre i et fabelagtigt comeback 4-1 i Barcelona, hvor Ronald Araujo blev vist ud i første halvleg, og Xavi fik en af sine kendetegnende nedsmeltninger og ligeledes blev smidt ud. Der er løbet vand igennem åen siden, og begge hold synes noget anderledes, selvom det jo altid er interessant med en retur for Paris’ træner Luis Enrique, hvor han netop vandt Champions League, og Barcelonas seneste Champions League-triumf. Særligt for dette opgør er dog, at begge hold er voldsomt ramt af skader.

Læs resten af analysen herunder.

For et par sæsoner siden yndede vi et par gange om året at kaste lidt efter Jules Kounde, der som bekendt var lidt ude af position. Kounde er atletisk nok til at han har tilvænnet sig rollen fint nu, og nærmest har skabt skole for Mikel Arteta og Pep Guardiola. I den her sæson har han allerede fået to kort, og det kan skyldtes Lamine Yamals skadesfravær. Han fik et kort i weekenden, godt nok efter Roony Bardghji var skiftet ud, men han står meget alene uden så megen hjælp. Hvis Bardghji starter inde igen, så er der i hvert fald max pres på Kounde. Svenskeren er dårlig i det defensive arbejde, og var hovedargumentet spillemæssigt for hvorfor det ikke blev til mere spilletid i FCK. Paris er også ramt af skader, så det er den venstre side med Nuno Mendes og Khvicha Kvaratskhelia, der er den mest velfungerende og klart en action zone. Så 6.00 er okay. Det er også fristende at gentage et Ronald Araujo-kort til odds 3.90, hvis man vil have noget mindre spekulativt.

Kampens dommer er engelske Michael Oliver. Han er nemmest at huske som den ham og Anthony Taylor, der er mest kortglad, selvom det har været noget mindre i den her sæson. Oliver har 4,35 kort i snit i Champions League, og vi kan godt komme på den anden side af 4,5 kort her. Snildt.

Flere spilforslag

10. feb.

Tid

Tip

Ekspert

Odds

sport-icon
20:30
Tottenham vs Newcastle Premier League
10. feb.

Tid

Tip

Ekspert

Odds

sport-icon
20:45
Leicester vs Southampton Championship
10. feb.

Tid

Tip

Ekspert

Odds

sport-icon
21:00
SSC Napoli vs Como Coppa Italia
10. feb.

Tid

Tip

Ekspert

Odds

sport-icon
21:30
Brasileirão: Palmeiras-sæsonspil
11. feb.

Tid

Tip

Ekspert

Odds

sport-icon
01:30
Vitoria vs Flamengo Serie A
11. feb.

Tid

Tip

Ekspert

Odds

sport-icon
04:00
Tigres vs Forge FC CONCACAF Champions Cup
11. feb.

Tid

Tip

Ekspert

Odds

sport-icon
23:00
Mirassol vs Cruzeiro Serie A
15. feb.

Tid

Tip

Ekspert

Odds

sport-icon
17:30
Arsenal vs Wigan FA Cup
18. feb.

Tid

Tip

Ekspert

Odds

sport-icon
18:45
Qarabag FK vs Newcastle Champions League Slutspil

Skriv første kommentar

Skriv et svar