Tip-boosters:
- Danskerne har haft marginalerne på sin side i løbet af ugen og været stærke på afgørende tidspunkter
- Double er altid tæt og i en finale er der ikke meget der skiller de to par ad
- Danskernes topniveau er højt nok til at vinde og de er motiverede. forat nappe en titel sammen
Analyse
Det bliver en interessant finale, hvor Holmgren og Ingildsen skal vise at de kan ramme et solidt niveau når der står finale på programmet.
De tabte finalen i Istanbul som favoritter og tabte også en Future finale sidste år sammen på hardcourt, så de skal også bevise at de nu kan levere i en finale – og det faktum at de ikke har gjort det endnu er nok det der taler mest mod spillet.
Når det er sagt, så har de været skarpe på afgørende tidspunkter i denne uge, og hvis de kan være lige så clutch når det gælder i finalen, så er der gode muligheder.
NY BOOKMAKER I DANMARK
Demoliner og Harrison har også været solide i denne uge og nok også slået bedre par end danskerne, og jeg tror også det er medvirkende til at kampen ikke er endt med helt lige odds, som jeg egentlig havde regnet med.
Men det betyder mindre i en finale, specielt i double, hvor det formentlig kommer til at være marginaler der afgør udfaldet. Og her har danskerne altså vist en evne til at holde hovedet koldt, særligt i de sidste to kampe, hvor de begge gange har tabt første sæt, for så at vinde efter match tiebreak.
Jeg synes oddset er pænt på den danske duo her, og Ingildsen har slået Harrison flere gange med Freund og kender ham ganske godt.
Alt i alt så ligner det for mig en finale, der kommer til at blive afgjort på småting, og værdien er på danskernes side her.
Flere spilforslag
Tid
Tip
Ekspert
Odds
Tid
Tip
Ekspert
Odds
Tid
Tip
Ekspert
Odds
Tid
Tip
Ekspert
Odds
Tid
Tip
Ekspert
Odds
Tid
Tip
Ekspert
Odds
Tid
Tip
Ekspert
Odds
Tid
Tip
Ekspert
Odds