Atletico Madrid
Celta Vigo
Bets i Dagens BetBuilder:
- Over 2,5 mål
- Begge hold scorer
Analyse: Atletico Madrid – Celta Vigo
Subtopkamp mellem Atlético, der har sikret sig en CL-billet, og Celta der jagter samme og har brug for sejren. To klubber med mange målrige kampe. Atlético har tirsdagens nederlag hos Arsenal i ben og hoveder, men kan så nu fokusere på at give tilhængerne en god La Liga-afslutning.
Vi går efter denne kombination: Over 2,5 mål & Begge hold scorer. Det giver odds 1,9 hos VBet. Værdi ned til 1,8.
Læs resten af analysen herunder.
Markedet fejlvurderer:
- Med billet til næste sæsons Champions League sikret, kan ligafirer Atlético fokusere på at give tilhængerne en god La Liga-afslutning
- Efter et La Liga-formdyk fra 22. marts og cirka en måned frem med fire nederlag i træk, har Atlético vundet de seneste to runder
- Senest blev det til 0-2-sejr i Valencia. Fortjent sejr, men det burde være endt 1-2
- Dette efter fem runder i træk hvor Atléticos kampe alle gik over 2,5 mål og indeholdt scoring fra begge hold
- Ligasekser Celta Vigo har stadig chancen for at snuppe en CL-billet. Er dog seks point efter nr 5, så der skal sejre på bordet
- I seneste runde blev det 3-1 hjemme mod Elche. I seneste udekamp et 2-1-nederlag hos Villarreal
- Dermed er syv af Celtas seneste otte kampe (inkl EL og Copa) gået over 2,5 mål. Fem af dem: scoring fra begge hold
- Udeholdet mangler fortsat midterforsvarer Starfelt. Fortsat tvivl om defmidtbanemand Vecino
Hold øje med: - De seneste fire indbyrdes kampe er alle gået under 2,5 mål. Senest 1-1 hos Celta i oktober
- Atlético har en tirsdagskamp i London i benene – og en CL-semifinaleeliminering i hovederne efter 1-0-tabet hos Arsenal (det blev 1-1 i Madrid i forrige midtuge)
- Hjemmeholdet har nyt fravær i angriber/næsttopscorer Alvarez. Tvivl om fløjspiller Simeone (starter/indskifter). Stadig ude: midtbanemand Barrios og offensivafløser Gonzalez.
- Udeholdet med nyt fravær i wingback Rueda (karantæne)
- Der tages forbehold for analysens trupnyt. Jeg kan have overset noget, eller der kan være fejl hos kilderne
Denne udgave af Dagens Betbuilder leveres i samarbejde med VBet.


Forventede startopstillinger Atletico Madrid – Celta Vigo




| 1Juan Musso |
| 4Rodrigo Mendoza |
| 11Thiago Almada |
| 15Clement Lenglet |
| 16Nahuel Molina Lucero |
| 21Obed Vargas |
| 24Robin Le Normand |
| 31Salvi Esquivel |
| 34Julio Díaz |
| 37Iker Luque |
| 47Javi Morcillo |
| 61Miguel Cubo |
| 1Ivan Villar |
| 4Joseph Aidoo |
| 5Sergio Carreira |
| 9Ferran Jutgla |
| 10Iago Aspas |
| 12Manu Fernández |
| 21Mihailo Ristic |
| 22Hugo Sotelo |
| 23Hugo Alvarez |
| 24Carlos Dominguez |
| 36Andres Antanon |
| 39Jones El-Abdellaoui |

Der er ingen oplyste skader eller karantæner. |

Der er ingen oplyste skader eller karantæner. |


Flere spilforslag
Tid
Tip
Ekspert
Odds
Tid
Tip
Ekspert
Odds
Tid
Tip
Ekspert
Odds
Tid
Tip
Ekspert
Odds
Tid
Tip
Ekspert
Odds







