Atletico Madrid
Arsenal
Tip-boosters:
- Lige kommet tilbage fra karantæne i Champions League
- Atleticos midterforsvarere får altid mange kort
- Uprøvet på det her niveau
Analyse: Atletico Madrid – Arsenal
Så er det den anden semifinale i Champions League. Onde tunger vil mene, at det er den kedelige semi, fordi ingen af holdene er interesseret i at have bolden. Men fra vores synspunkt kan der sagtens ske spændende ting i luksusudgaven af Viborg-Horsens, mens Arsenal har travlt med at holde trit med Manchester City, så har Atl. Madrid længe været determineret på at det her var deres mulighed, især efter det dumme Copa Del Rey-finalenederlag til Real Sociedad, hvor man glippede pokalen. Så hvis Metropolitano var magisk imod Barcelona så kan man godt regne med mindst samme stemning her, der er ulig noget som Arsenal er vant til hjemme i England.
Læs resten af analysen herunder.
Klemt inde mellem Dean Huijsen og Pau Cubarsi af spanske forsvarstalenter, så er der også Marc Pubill, der har fået et lille gennembrud i foråret for Atletico Madrid. Pubill havde karantæne i den sidste kamp imod Barcelona, men er nu klar igen i et forsvar hvor Clement Lenglet viste, at han ikke er til at stole på når vi rammer det her niveau, derfor bliver det nok Pubill og Robin Le Normand i midterforsvaret. Under Diego Simeone har midterforsvarerne altid fået mange kort, og selvom Pubill ‘kun’ er noteret for fem kort, så er det kun på 2200 minutters spilletid og på forskellige positioner, så det er rigtig god værdi med de 5.00-5.50 som Bet365 tilbyder her. Især når man også tænker på, at Pubill også er uprøvet på det her niveau. Det er hans første Champions League siden skiftet fra Almeira.
Kampens dommer er hollandske Danny Makkelie, der er et meget rutineret international dommer, der godt kunne være en outsider som finaledommer selvom han ikke er universelt elsket. Makkelie har et snit på 3,53 kort. De lave odds og faktummet at Atl. Madrid er den ene part i den her kamp peger imod, at bookmakerne tror på flere end 3,5 kort her.


Forventede startopstillinger Atletico Madrid – Arsenal




| 1Juan Musso |
| 4Rodrigo Mendoza |
| 9Alexander Sørloth |
| 10Álex Baena |
| 11Thiago Almada |
| 15Clément Lenglet |
| 16Nahuel Molina Lucero |
| 21Obed Vargas |
| 24Robin Le Normand |
| 31Salvi Esquivel |
| 32Javier Boñar |
| 34Julio Díaz |
| 3Cristhian Mosquera |
| 7Bukayo Saka |
| 9Gabriel Jesus |
| 10Eberechi Eze |
| 13Kepa Arrizabalaga |
| 16Christian Nørgaard |
| 19Leandro Trossard |
| 33Riccardo Calafiori |
| 35Tommy Setford |
| 49Myles Lewis-Skelly |
| 56Max Dowman |
| 89Marli Salmon |

Alexander Sørloth Muskelskade Midt september 2026 |

William Saliba Rygskade Midt oktober 2026 |
Louie Copley Korsbåndsskade Slut april 2027 |
Jurrien Timber Ankelskade Vides ikke |
Cristhian Mosquera Forslået sig Vides ikke |


Flere spilforslag
Tid
Tip
Ekspert
Odds
Tid
Tip
Ekspert
Odds
Tid
Tip
Ekspert
Odds
Tid
Tip
Ekspert
Odds
Tid
Tip
Ekspert
Odds
Tid
Tip
Ekspert
Odds
Tid
Tip
Ekspert
Odds
Tid
Tip
Ekspert
Odds
Tid
Tip
Ekspert
Odds
Tid
Tip
Ekspert
Odds
Tid
Tip
Ekspert
Odds
Tid
Tip
Ekspert
Odds
Tid
Tip
Ekspert
Odds
Tid
Tip
Ekspert
Odds
Tid
Tip
Ekspert
Odds
Tid
Tip
Ekspert
Odds
Tid
Tip
Ekspert
Odds
Tid
Tip
Ekspert
Odds







