Arsenal
Atletico Madrid
Tip-boosters:
- Fire kort i 10 kampe imod Atletico Madrid
- Starter inde hvis Mikel Arteta ønsker en fysisk kamp
- Arsenal-kortsnittet snyder lidt
Analyse
Så er vi allerede nået til runde tre i Champions League, hvor Arsenal har klaret to mellemlette kampe med to 2-0-sejre imod henholdsvis Athletic Bilbao og Olympiakos, mens Atletico Madrid har haft lidt sværere med en tur til Anfield Road og tabt samt en storsejr over Frankfurt. To nederlag til Diego Simeone vil selvfølgelig ikke være godt, men det er ikke den største katestrofe på nuværende tidspunkt i Champions League, selvom Simeones trup er til den smalle side for at være et tophold. Arsenal og Mikel Arteta har nærmest gjort det til en kunstart at vinde smalle sejre på en nærmest Diego Simeonesk facon. Så det bliver interessant at se om, det bliver en fysisk omgang påpasselig fodbold med vægt på dødboldene her.
Læs resten af analysen herunder.
Mikel Merino er jo lidt en favorit i de her spalter selvom, han ikke har levet op til tidligere tiders kortsnit i Arsenal, men her snyder snittet jo lidt, fordi Mikel Arteta har brugt ham længere fremme på banen og som indhopper, selvom Merino har mange flere kvaliteter. Det spekuleres i om, Arteta vil flytte Merino ned på midtbanen til denne kamp, så han danner en jerntrio med Martin Zubimendi og Declan Rice, der kan matche hvad end Diego Simeone kommer med. Merino har i hvert fald mertitterne med fire kort i sine 10 kampe imod Atletico Madrid, så 5.50 er et ganske fint odds her. Hvis Merino ikke starter inde, så er der altid Martin Zubimendi, og så har oddsene på Riccardo Calafiori sneget sig op på 4.75 hos Bet365, hvilket der absolut er god værdi i.
Kampens dommer er Davide Massa, som vi tidligere har kaldt den stille italiener, fordi han i Champions League giver ret få kort for at være en italiener (vi savner Daniele Orsato) med 3,25 kort i snit, men alle andre rækker giver han fint med kort og gav så sent som i weekenden syv kort mellem Roma og Inter, så han har dem skam med. Det lave snit kan forklares den lidt hårde konkurrence fra netop Orsato, der har gjort, at Massa har fået mindre kampe i Champions League, men nu står den hindring ikke i vejen, og det er diskutabelt aftenens største kamp.






| 3Cristhian Mosquera |
| 4Ben White |
| 5Piero Hincapié |
| 13Kepa Arrizabalaga |
| 16Christian Nørgaard |
| 19Leandro Trossard |
| 22Ethan Nwaneri |
| 23Mikel Merino |
| 33Riccardo Calafiori |
| 35Tommy Setford |
| 1Juan Musso |
| 3Matteo Ruggeri |
| 4Conor Gallagher |
| 7Antoine Griezmann |
| 10Álex Baena |
| 11Thiago Almada |
| 12Carlos Martin |
| 15Clément Lenglet |
| 16Nahuel Molina Lucero |
| 18Marc Pubill |
| 21Javi Galán |
| 22Giacomo Raspadori |

Gabriel Jesus Korsbåndsskade Slut december 2025 |
Kai Havertz Knæskade Slut november 2025 |
Noni Madueke Knæskade Slut november 2025 |
Martin Ødegaard Knæskade Midt november 2025 |
Gabriel Martinelli Forslået sig Få dage |
Kepa Arrizabalaga Personlige årsager Få dage |
Viktor Gyokeres Forstrækningsskade Slut november 2025 |

Ilias Kostis Korsbåndsskade Ude resten af sæsonen |
Juan Musso Virus Vides ikke |
Robin Le Normand Knæskade Ukendt |
Flere spilforslag
Tid
Tip
Ekspert
Odds
Tid
Tip
Ekspert
Odds
Tid
Tip
Ekspert
Odds
Tid
Tip
Ekspert
Odds
Tid
Tip
Ekspert
Odds
Tid
Tip
Ekspert
Odds
Tid
Tip
Ekspert
Odds
Tid
Tip
Ekspert
Odds
Tid
Tip
Ekspert
Odds
Tid
Tip
Ekspert
Odds
Tid
Tip
Ekspert
Odds
Tid
Tip
Ekspert
Odds
Tid
Tip
Ekspert
Odds
Tid
Tip
Ekspert
Odds












