Albanien vs Serbien – 7. jun.

Fodbold World Cup Qualification UEFA
Albanien
Serbien
7. jun.
20:45
ConteNestor-avatar ConteNestor

Kampstart

Kampstart

7. jun.
20:45
Kristjan Asllani får kort
Tabt -1,00

Units

1/10
Kristjan Asllani får kort %Tippedodds%*

Tip-boosters:

  • Pænt kortsnit
  • Balkan-derby
  • En af de mest intense kampe i Europa

Analyse

Så er der Balkan-derby, men ikke hvilket som helst Balkan-Derby. De to hold har kun mødtes to gange før i kvalifikation til EM tilbage i 2015. Her blev den første kamp i Serbien som bekendt stoppet og Albanien taberdømt (Serbien fik så alligevel ikke nogle points) for at sende en drone med det albanske flag på banen. Når man så også tænker på krigen i Kosovo, der som bekendt handlede om et albansk mindretal, så kan man ægte tale om to hold, der ikke bryder sig specielt meget om hinanden, og så er der endda VM-kvalifikation på spil. Albanerne er naturligvis kæmpe underdogs her, men Sylvinho og Albanien har tidligere vist at de kan overraske, og med en heksekedel i ryggen, så er sæsonen næsten reddet med en kæp i hjulet på serberne. De er også i gruppe med England, som Albanien allerede har tabt til, så det er også kampen om andenpladsen, der kan sende holdet videre til playoff.

Kristjan Asllani kræver heller ingen større introduktion, da vi har haft om med et par gange i forbindelse med Inter i Champions League, hvor han også fik tre kort i den her sæson. Asllani er reserve i Inter, men en kæmpe stjerne her, og fortsætter den albanske tradition med hårde midtbanespillere som Lorik Cana og Klaus Gjasula. Den her kamp kan man godt tilsidesætte hvad vi ved fra klubholdet, for det er et helt andet scenario og roller her. 3.80 er derfor et glimrende odds.

Kampens dommer er italienske Davide Massa, der er på en af karrierens sværeste opgaver. Massa har som bekendt et – for en italiener – underligt lavt snit i Champions League på 3,25 kort, men samlet på 4,5-ish når man tæller Serie A med. Den eneste fuldendte kampe mellem de her to hold kastede fem kort af sig. Vi bør også ende her. Mindst.

NY BOOKMAKER I DANMARK

100% op til 1.000 kroner
Ny bookmaker | Promokode: BETMAX
Min. 18 år | Kun nye spillere | Min. indbetaling: 50 kr. | Max. bonus: 1000 kr. | Promokode: BETMAX | Omsætningskrav: 5 x indbetaling + bonusbeløb inden 60 dage | Eksempel: Hvis du indbetaler 1.000 kr. modtager du en bonus på 1.000 kr. Så skal du omsætte for (1.000 kr. + 1.000 kr.) x 5 = 10.000 kr. før eventuelle gevinster kan udbetales | Min. odds 1,80 | Se fulde vilkår her | Selvudelukkelse via Rofus.nu | Få rådgivning via Stopspillet.dk (70222825) Alle regler og vilkår

Flere spilforslag

12. nov.

Tid

Tip

Ekspert

Odds

sport-icon
10:10
Pitchamon Opatniputh – Nozomi Okuhara
12. nov.

Tid

Tip

Ekspert

Odds

sport-icon
11:10
Chia Hao Lee – Rasmus Gemke
12. nov.

Tid

Tip

Ekspert

Odds

sport-icon
21:00
Manchester United Kvinder vs Paris Saint Germain Women's Champions League
12. nov.

Tid

Tip

Ekspert

Odds

sport-icon
22:00
Chico FC vs Millonarios Primera A Clausura
13. nov.

Tid

Tip

Ekspert

Odds

sport-icon
00:30
Atletico MG vs Fortaleza Serie A
13. nov.

Tid

Tip

Ekspert

Odds

sport-icon
18:00
Norge vs Estland VM-kvalifikation UEFA grp. I
14. nov.

Tid

Tip

Ekspert

Odds

sport-icon
01:00
Independiente Medellin vs America de Cali Primera A Clausura
15. nov.

Tid

Tip

Ekspert

Odds

sport-icon
15:00
Kasakhstan vs Belgien VM-kvalifikation UEFA grp. J
15. nov.

Tid

Tip

Ekspert

Odds

sport-icon
20:45
Grækenland vs Skotland VM-kvalifikation UEFA grp. C
29. nov.

Tid

Tip

Ekspert

Odds

sport-icon
22:00
Palmeiras vs Flamengo Copa Libertadores slutspil
29. nov.

Tid

Tip

Ekspert

Odds

sport-icon
22:00
Palmeiras vs Flamengo Copa Libertadores slutspil

Skriv første kommentar

Skriv et svar